X

"המדינה חייבת לבצע אפליה מתקנת להעצמת המוסדות האקדמיים בגליל"

שלומי בן נון שסיים השבוע את תפקידו כמנכ"ל מכללת צפת, מספר בראיון פרידה על האתגרים בניהול מוסד אקדמי בגליל, על הפרויקטים הרבים שהוציא לפועל במהלך כהונתו, ועל עובדי המכללה אליהם יתגעגע
בשבוע שעבר התקיימו טקסי חלוקת התארים לכ- 750 בוגרי המכללה שסיימו את התואר הראשון והשני. אותם ימים אחרונים של שנת הלימודים האקדמית היו גם ימיו האחרונים של שלומי בן נון בתפקיד מנכ"ל המכללה האקדמית צפת.

בן נון מסיים כהונה מאתגרת במיוחד, במהלכן נבנה הקמפוס החדש של המכללה, פרויקט בינוי מהגדולים שנעשו במוסד אקדמי, הקמת מבנים חדשים לצד מבנים ישנים שעברו תהליכי שימור קפדניים ואכלוס מכון הסימולציה הרפואית ע"ש הלמסלי. בן נון שותף מרכזי בפתיחת קמפוס בית בוסל, קמפוס חדש במכללה, מהיפים והמתקדמים בארץ, שנפתח בנובמבר 2022 בטקס רב הוד והדר."אני מסיים תקופה מלאת אתגרים", אומר בן נון השבוע, "תקופה במהלכה המכללה האקדמית צפת עברה שינוי וכבר אינה נראית אותו הדבר, בהיבט הפיתוח הפיזי של המכללה, בהיבט היצע הרחב של החוגים במכללה, הצלחות של הסטודנטים שלנו במבחנים החיצוניים וההשתלבות בעולם התעסוקה. השגנו זאת  בזכות הסגל האקדמי והמינהלי המדהימים שעובד במכללה, עמם הייתה לי הזכות לעבוד".


"תקופה מלאת אתגרים" מנכ"ל המכללה שלומי בן נון. צילום: יניב ויידגורין

אחד האתגרים הקשים עמם התמודד בן נון במהלך תקופת הבינוי, הוא קידום בניית המעונות, שאישור הבנייה שלו עבר תהפוכות וגלגולים ולא מעט התנגדויות מצד העיר צפת.

"סוגיית המעונות במכללה העסיקה אותי לא מעט ונאלצתי להתמודד עם גורמים פוליטיים שעוינים את רעיון הרחבת המכללה", סיפר, "לצערי, לא זכיתי לשיתוף פעולה מעיריית צפת. המכללה מביאה רווחה ושגשוג לכל האזור ויש רשויות שעושות בזה שימוש מושכל לטובת תושבי העיר או האזור ויש כאלה שלא. בתקופת כהונתי כמנכ"ל, המכללה פתחה את אחד הקמפוסים היפים בארץ והוקם כאן בצפת מרכז סימולציה רפואית שיהווה אבן שואבת לפיתוח סביבתי חסר תקדים".

אפליה מתקנת

אחד האתגרים הקשים עמם התמודד בן נון במהלך תקופת הבינוי הוא בניית בניין המעונות, שאישור הבנייה שלו עבר תהפוכות וגלגולים והמון התנגדויות מצד העיר צפת. "אני חושב שהמדיניות הנוכחית של המדינה בנושא פיתוח הפריפריה לא יכולה להימשך", אומר בן נון.  "המדינה חייבת לבצע אפליה מתקנת באופן מידי בכל תחום, בין היתר גם להעצמת המוסדות האקדמיים שפועלים בגליל בכלל והמכללה האקדמית בפרט. במכללה לומדים סטודנטים למקצועות הבריאות, כשכולנו יודעים היום, שמערכת הבריאות חולה וכמי שמספקים את ההון האנושי לחיזוק מערכת הבריאות, חשוב שתהיה פעילות מסונכרנת מול כל הגופים הממשלתיים, כדי להגדיל תקנים, למצוא מקומות עבודה, לתקצב את המכללה בתקציב מתאים ועוד".

המכללה בצפת מגשימה את רעיון הנגשת האקדמיה לפריפריה, כך שרוב הסטודנטים הלומדים בה מגיעים מאזור הגליל, רובם דור ראשון להשכלה הגבוהה. לדברי בן נון, למרות העובדה שרוב הסטודנטים במכללה גליליים ,יש רצון לפתוח את שערי המכללה גם לתושבי מרכז הארץ. לדברי בן נון, למכללה צפויים לא מעט אתגרים בשנים הקרובות, בין היתר הגדלת מספר הסטודנטים ממרכז הארץ, פתיחת חוגים אטרקטיביים נוספים ויותר מהכל בניית המעונות.

מתחם המכללה האקדמית צפת. צילום: יוני לובלינר

איש הצפון

בן נון מסיים את תפקידו ויוצא לדרך חדשה. "אני מסיים את התפקיד ברגשות מעורבים", הוא אומר, "תמיד ראיתי את עצמי כאיש הצפון ואני אוהב את אנשי הגליל, להם יש חן מיוחד. אני מקווה מאוד שהמדינה ומשרדי הממשלה לא ישכחו את העיר צפת ואת הגליל וידאגו לפתח אותה ולשלב אוכלוסיות שהיום לא לוקחות חלק בפעילות האקדמית, והכוונה היא בעיקר לחרדים".

בן נון מתייחס למהלך אותו הוביל, להקמת מרכז אקדמי לחרדים במכללה האקדמית צפת ובשיתוף שאר המכללות בגליל. "בתחילת תפקידי אמרתי שחשובים לי מאוד שיתופי הפעולה ולכן הנעתי ושילבתי לא מעט כאלה, למשל מול כל גופי הבריאות באזור, בתי החולים וקופות החולים ואל מול גופים שונים בהם הסטודנטים יכולים להתנסות בעבודה מעשית. היום, הסטודנטים שלנו פועלים כמעט בכל הגופים הציבוריים ובלא מעט גופים פרטיים. אחד הפרויקטים שחשוב שיצא אל הפועל, הוא הקמת מרכז אקדמי לחרדים, יחד עם המכללות השכנות. המרכז החרדי יאפשר שילוב מתבקש של חרדים באקדמיה ואני מקווה שפרנסי העיר וגורמים רשמיים של העירייה יסייעו למהלך".

אם להסתכל מהצד על סיטואציית הפרידה של בן נון מהעובדים, ניכר כי זה הדבר שקשה לו יותר מכל. לאורך השבוע האחרון בתפקידו ניהל פגישות אישיות עם עובדים, העניק עצות לעתיד ובעיקר נפרד: "בכל תקופת עבודתי במכללה, מצאתי שהסגל המינהלי והאקדמי במכללה רתום ומסור בצורה מלאה ולכן היה לי כל כך קל להתאהב בעובדים".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך