X

חייו של סמי ניצלו בפעם השנייה באמצעות צינתור נדיר בבי"ח כרמל

בביה"ח כרמל חור ענק בליבו של סמי, והצילו את חייו של סמי פרחאת בן ה 43 ניצלו בכרמל בפעם הראשונה לפני כשנתיים לאחר אשפוז ממושך של חצי שנה בטיפול נמרץ בעקבות הקורונה. השבוע שוב קיבל את חייו במתנה בביה"ח כרמל, והפעם בזכות צנתור נדיר
יותר מחצי שנה ברציפות כשהוא במצב קשה מורדם ומונשם, שכב סמי פרחאת בן 43 תושב דליית אל כרמל ביחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי כרמל. סמי שחלה בקורונה בינואר 2021 טופל במסירות רבה ביחידה ובמשך יותר משלושה חודשים רצופים היה מחובר למכונת האקמו שהצילה את חייו.

ביולי 2021 לאחר מאבק קשה בקורונה הצליח סמי להתאושש מהמחלה ומהחיבור הממושך למכונת האקמו וחזר לחיים. לאחר תקופת התאוששות לא קלה של כשנתיים, לפני מספר שבועות סמי הרגיש עייפות וקוצר נשימה במאמץ לא רגילים והוא הגיע לבית החולים כרמל לביצוע בדיקות.


הצוות הסיעודי ביחידת הצנתורים בכרמל. צילום: אלי דדון


"בתחילה חשבנו על בעיה בשריר הלב כתוצאה מהקורונה", מסביר פרופ' אבינעם שירן מנהל המערך הקרדיולוגי בכרמל, "אבל לאחר ביצוע בדיקות מדוקדקות של הלב, כולל CT ו- MRI, ד"ר אלכס פוקס גילה את הבעיה האמיתית". "גילינו בליבו של סמי חור ענק בקוטר של 11 מ"מ, במיקום נדיר ביותר ובעייתי, שנפער בין עורק הריאה הימני לווריד הנבוב העליון, המנקז את הדם מפלג הגוף העליון".

ד"ר ארז שרוני מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בביה"ח ששותף באבחנה מעדכן: "ההערכה שלנו הייתה שככל הנראה הצנרת הגדולה של האקמו (קנולה) שהוחדרה לליבו של סמי לאורך תקופה ארוכה במיוחד, היא זה שכרסמה בווריד הנבוב העליון וגרמה לחור הענק. למזלו הרב החור נפער לכוון העורק הריאתי, ולא החוצה לחלל בית החזה, דבר שעלול היה להביא למוות מהיר. זהו בהחלט מצב נדיר ביותר, ולא מצאנו תיאור דומה לזה בספרות הרפואית העולמית".

הצוות במהלך הצנתור בכרמל. צילום: אלי דדון

כדי לקבל את ההחלטה הטובה והמתאימה ביותר לסמי, נאסף בכרמל קונסיליום מקצועי מיוחד שכלל את פרופ׳ רונן יפה מנהל יחידת הצנתורים, מנהל המחלקה לניתוחי לב ד"ר ארז שרוני, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי ד"ר אריק עדן, פרופ' אבינעם שירן מנהל מערך הלב וד"ר בשיר כרכבי מנהל יחידת האשפוז במחלקה הקרדיולוגית.

"האופציה הראשונה עליה חשבנו הייתה לבצע את תיקון החור באמצעות ניתוח לב פתוח" מסביר ד"ר שרוני. "אבל מומחי הקרדיולוגיה שלנו חשבו שאולי ניתן לחסוך לחולה ניתוח לב ופתיחת בית חזה ולבצע את סגירת החור במיקומו הנדיר באמצעות צנתור לב, שהיא פעולה פחות פולשנית מניתוח".

יחידת הצנתורים של בית החולים כרמל בניהולו של פרופ' רונן יפה נחשבת לאחת היחידות המנוסות והמקצועיות ביותר בישראל בתחום הצנתורים המורכבים. פרופ' רונן יפה: "מדובר בצנתור ופעולה לא שגרתית מהסוג שאינו מבוצע לרוב במבוגרים. לשם כך התייעצנו עם ד"ר רפי הירש, מנהל היחידה למומי לב מולדים במבוגרים, שהדפיס לנו במדפסת תלת מימד מודל של כלי הדם והחור שביניהם על בסיס ה-CT שביצענו".

ד"ר עדן, פרופ' שירן, ד"ר ברוקהיימר ופרופ יפה בתום הצנתור. צילום: אלי דדון

לצורך המבצע המיוחד גייסו בכרמל לעזרה את ד"ר אלחנן ברוקהיימר מנהל יחידת הצנתורים בביה"ח שניידר של הכללית המומחה בתיקון בצנתור של מומי לב מולדים בילדים. בשעה 7 וחצי בבוקר הוכנס סמי לחדר הצנתורים, ומקביל הועמד בכוננות חדר הניתוח כגיבוי.  ד״ר אריק עדן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי בכרמל, מי שמכיר היטב וליווה את סמי לאורך כל הטיפול בקורונה, דאג להרדים את סמי באופן אישי, וצוות הצנתורים נכנס לעבודה.

במשך כשעתיים ד"ר ברוקהיימר ופרופ' רונן יפה בעזרת פרופ' שירן על האקו וד"ר עדן על ההרדמה בסיוע צוות סיעודי מיומן וצוות טכנאים מקצועי עבדו כולם על ליבו של סמי. דרך צנתר במפשעה החדירו המצנתרים  לליבו של סמי תיל מתכת גמיש שבקצהו הותקן שסתום מיוחד שתפקידו לסגור ולסתום את החור שנפער בכלי הדם הגדולים של ליבו.

שסתום האמפלטייזר לפני ההשתלה. צילום: אלי דדון

השסתום שנקרא AMPLATZER בנוי בצורת שתי מטריות מקבילות העשויות ממתכת מיוחדת בשם נייטינול המצופות פוליאסטר. יתרונו של השסתום והמתכת המיוחדת היא באפשרות שלה להתכווץ ולהיכנס לצנתר המוליך, ובעת השחרור בגוף החולה לחזור לצורתו המקורית ולבצע סגירה ואטימה טובה של החור, מיקומו המדויק של השסתום בוצע בהנחיית שיקוף רנטגן ואקו תוך וישטי תלת מימדי. בתום שעתיים מורטות עצבים ולאחר עבודה מאומצת של כל הצוות הכריז ד"ר ברוקהיימר כי הצנתור עבר בהצלחה.

"יש כאן שת"פ מיוחד בין כל הגורמים והצוותים שהוא דוגמא ומופת", אמר בתום הצנתור ד"ר ברוקהיימר. "שיתוף הפעולה בין המחלקות השונות ובין בתי חולים כרמל, שניידר ובילינסון שיחדיו ובאמצעות המקצועיות והניסיון של כולם הוא שהביא לשמחתי להצלחת הצנתור".

סמי למחרת הצנתור. צילום: אלי דדון

וסמי שמתאושש עכשיו במחלקה לטיפול נמרץ לב בכרמל, מחייך, מודה לצוות ומסכם: "אני חייב את החיים שלי לכרמל הם הצילו לי את החיים פעמיים, הם המלאכים בלבן שלי ואין לי מילים להודות להם".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות