X

ערב יום הזיכרון – בי"ס הריאלי זוכר את 12 בוגריו שנפלו במלחמת חרבות ברזל

מנהל תיכון הריאלי בית בירם, מנדי רבינוביץ׳: ״אנו מבכים וכואבים את 12 הבוגרים שלנו, הם לא יהיו עוד ביננו אך רוחם האיתנה תחיה עימנו לעד״. בית הספר הריאלי העברי שכל מאז ה-7 באוקטובר 12 בוגרי בית הספר שנפלו בקרבות מלחמת חרבות ברזל. בבית הספר מרכינים ראש וכואבים את מותם של הבוגרים

נופלי בית הספר הריאלי במלחמת חרבות ברזל. באדיבות בית הספר הריאלי

רבים מבוגרי בית הספר הריאלי השתלבו לאורך השנים בעמדות מפתח בכירות בצבא ולקחו חלק במלחמות ישראל. היום (ראשון) ערב יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, יציין בית הספר הריאלי את זיכרונם של עוד 12 מבוגריו שנפלו במלחמת חרבות ברזל נגד ארגון הטרור חמאס מאז השבת שהחורה ב-7 באוקטובר.


מנדי רבינוביץ', מנהל בית בירם. צילום: חיל החינוך


מנהל תיכון הריאלי בית בירם, מנדי רבינוביץ: ״לאחר השבעה לאוקטובר. מתעצמת משמעות הימים האלו , הימים הקדושים בין יום השואה ליום הזיכרון ויום העצמאות – קראנו להם עד היום עשרת ימי תודה, השנה הם הפכו להיות ימי שאלה, שאלה גדולה באשר להמשך הדרך שלנו וגדולה ממנה – מי נהיה כשנקום מן האפר, לאן הולך מכאן הדור הצעיר שלנו. אנו מבכים וכואבים את 12 הבוגרים שלנו, הם לא יהיו עוד ביננו אך רוחם האיתנה תחיה עימנו לעד – רוח התקווה, אהבת החיים , הרעות אין קץ ואנו נבטיח להם שאנו נקיים את ההבטחה הישראלית הגדולה  – שנקים פה סוף סוף חברה ראויה להם עם מנהיגות מופת הראויה לה״.

רסן" אריאל בן משה ז"ל. צילום באדיבות המשפחה

רס"ן אריאל בן משה ז״ל מפקד פלוגה בסיירת מטכ"ל, נפל בגיל 27 בקרב במהלך הלחימה הקשה בדרום. אריאל פיקד על הכוח שהגיע לקיבוץ רעים בשבעה באוקטובר ונהרג בפשיטה על הבית האחרון בקיבוץ שנשאר להם לטהר.

ראם מאיר בטיטו ז"ל. צילום באדיבות דו"צ

‎סמל ראם מאיר בטיטו ז"ל היה לוחם בגדוד 51 בחטיבת גולני. בשבעה באוקטובר, השבת השחורה בה פרצה מלחמת "חרבות ברזל", לחם ראם במשך שעות ארוכות נגד המחבלים. ראם תפס קו בכיסופים ובשעות אחר הצהריים של אותה שבת ארורה ב-7 באוקטובר, התקשר למשפחה כדי להיפרד. בהמשך נהרג עם המ"מ שלו מפגיעת פצמ"ר.

סרן דקל סויסה ז"ל. צילום באדיבות דו"צ

סרן דקל סויסה, מבר-גיורא, מפקד מחלקה בגדוד 13 שבחטיבת גולני, בן 23 בנופלו.

סרן דקל סויסה היה בשמחת תורה במוצב כשמתקפת הפתע של חמאס פרצה. בשעה 6:00 בבוקר בערך הם קיבלו את הפצמ"ר הראשון, ודקל היה המפקד היחיד באותו רגע במוצב. כשעלו מולו בקשר ואמרו לו 'סויסה, אתה מפקד מוצב', הוא ידע שהוא נשאר שם וצריך לנהל הכל.

רס"ן רועי צ'אפל. צילום באדיבות דו"צ

רס"ן רועי צ'אפל, מזכרון יעקב, מ"פ בסיירת נח"ל, בן 25 בנופלו. ‎רועי נפל בקרב בתפקידו כמפקד פלוגת ה'עורב' בסיירת תוך שהגן על חיילים ואזרחים בזמן מתקפת הפתע הרצחנית של ארגון הטרור חמאס.

‎השבת של 7 באוקטובר אמורה הייתה להיות ‎האחרונה של רב-סרן רועי צ'אפל, מ"פ בסיירת נח"ל, לפני השחרור. ב-06:30 באותו בוקר הוא היה בלב הסערה, בקרב מול מאות מחבלים שחדרו לגזרה במטרה לטבוח בתושבי הקיבוצים ניר יצחק, סופה וחולית. צ'אפל היה הראשון לזהות את ההתקפה, ולחם בגבורה בראש חייליו עד שנפל.

אמיר איל ז"ל. צילום באדיבות דו"צ

‎אמיר איל, בן 19, חייל בבסיס נחל עוז, נעדר מיום שבת. אביו, שי, איכן את הטלפון של בנו וגילה שהוא נמצא בעזה. ביום רביעי 11.10.23 הגיעה הבשורה הנוראית שאמיר נרצח. אמיר היה אוהד של מכבי חיפה שהנציחה את זכרו באתר הקבוצה.

סמ"ר עמית פלד ז"ל. צילום באדיבות דו"צ

סמ״ר עמית פלד, בן 21, מחיפה, לוחם ביחידת אגוז עוצבת הקומנדו נהרג ביום ראשון 8/10/23 בדרום. עמית, בחור רגיש, נבון וסקרן. נער ערכי, צנוע, נימוסי ונעים הליכות. עמית בלט בהשכלתו הרחבה אשר ממנה חלק עם סביבתו. את הידע הרחב שלו הפגין בתחומים שונים ומגוונים, הסקרנות ללמידה ניכרה מאוד במהלך לימודיו בבית הספר- עמית פעל מתוך בלהט לדעת, לגלות ולחקור. עמית גילה עניין רב בתחומי הרוח ובהיסטוריה בפרט, הטיל ספק, העלה שאלות חכמות וחשב על כיוונים מעניינים. לאורך כל שנותיו והתבגרותו בבית הספר עמית היה מוקף תמידית בחברים קרובים וצבר אהדה מסביבתו- מבוגרים ותלמידים כאחד. עמית שירת בסיירת אגוז לחם יחד עם צוותו בהשתלטות על המוצב בכיסופים. נפל בקרב בלילה בין שבת לראשון בעת שחרור המוצב והאנשים שהיו נצורים בו.

רס"ן רועי מלדסי ז"ל. צילום: דו"צ

רס״ן רועי מלדסי שירת כמפקד פלוגה בגדוד 13, בחטיבת גולני. נהרג בקרב ברצועת עזה בן 23 בנופלו. רועי היה בחופשת חג ונקרא להילחם בעקבות מתקפת חמאס. חבריו ספגו: ״היית בחור מדהים, ערכי, תמיד דואג לאחר, תמיד מחייך. נכנסת ללב של כל בן אדם שפגש אותך, בזכות האופי המדהים, חוש ההומור והלב הרגיש שלך. גיבור ישראל״.

ג'מאל עבאס ז"ל. צילום: דובר צה"ל

רס"ן ג'מאל עבאס ז"ל, בן 23 מפקיעין, היה מ"פ בגדוד 101 בחטיבת הצנחנים. הוא, נפל בקרב בשיח עג'לין ברצועת עזה. במהלך הקרבות ערך שיחה במערכת הקשר עם אביו ענאן ועם אחיו גדעון ששרתו באותה עת בגבול הצפון, שיחה שהפכה לשיחתו האחרונה עם בני משפחתו. דובר צה"ל פרסם את השיחה בקשר בין ג'מאל ז"ל לאביו אל"מ (מיל') ענאן ואחיו סרן (מיל') גדעון, ענאן (אבא של ג'מאל): קודקוד, מאבא.

‎"ג'מאל ז"ל: המשך

‎ענאן: קודקוד מאבא ומגדעון, מוסרים לך ד"ש חם חם. קוד קוד, אתם חוד החנית של הלוחמים. תשמרו על עצמכם, תכו בחמאס, תשמידו אותם. תלחמו בתעוזה, בתבונה, ובחוכמה ותגבו מחיר מהאויב. תישארו כמה שצריך בפנים, ועד הניצחון. מתגעגעים מאוד ואוהבים. תחזרו בשלום. תומכים אתכם מפיקוד הצפון ומהמשפחה. תשמרו על עצמכם, תחזרו בשלום, ונתראה.

‎ג'מאל ז"ל: תודה רבה.

‎ענאן: תודה תודה, תשמור על עצמך ונהיה בקשר.

‎ג'מאל ז"ל: אין בעיה, אבא יקר, מזל טוב על הדרגה.

‎גדעון: קודקוד, מאחל לך הצלחה רבה. מתגעגע אליך, אוהב אותך, מחכה שתחזור, עד הניצחון אחי.

‎ג'מאל ז"ל: בעזרת השם גדעון, גם אתה מברוק על הדרגה.

‎גדעון: תודה קודקוד".

רס"ן דוד נתן אלפסי ז"ל. צילום באדיבות דו"צ

רס״ן דוד נתי אלפסי, בן 27 , סמג״ד ב׳ בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים, נהרג מפגיעת נ"ט על בית בחאן יונס. חבריו ספגו: ״היית כל מה שהמדינה הזו צריכה. הצטיינת בכל מה שנגעת בו, מקצוען, לא מתפשר על כלום, צנוע ומוכשר ברמות שאי אפשר לתאר". אלפסי גדל במגדל העמק ועבר לבאר שבע בעקבות אהבתו. הוא נישא לשחר יפרח לפני שלוש וחצי שנים והשניים התגוררו בבירת הנגב וחבקו יחד את בנם יוסף שנולד לפני שנה. אלפסי התגייס ב-2019 והיה חניך בתנועת בית"ר, הוא למד בפנימיה הצבאית לפיקוד ומטה ובריאלי בחיפה.

רון ויינברג ז"ל. צילום באדיבות המשפחה

רון ויינברג נהרג בפעולת טרור במסיבה בקיבוץ רעים. רון היה נער נבון, ערכי ומוכשר, חברותי וחייכן. נער צנוע שלא אהב להתבלט ועשה הכל בשלווה האופיינית לו ובקצב רגוע. אהוב מאד, ישב בקצה הכיתה, תמיד עם חיוך משקיף על כולם בנינוחות וברוגע המאפיינים אותו. אהב מאד את לימודי הפיזיקה והרובוטיקה בבית הספר. חבריו סיפרו עליו שהיה חבר אמיתי, מלא אור ושמחת חיים. אדם מיוחד, יצירתי ,סקרן וטוב לב. מוכשר בכל כך הרבה תחומים. עם תום לימודיו התגייס ליחידה מובחרת במודיעין שם שירת קרוב לארבע שנים, כולל שנת שירות בקבע. לאחר שחרורו עבר לגור בתל-אביב והתחיל לעבוד בחברת סטארט-אפ. רון אהב מאד לטייל, הספיק להגיע לדרום אמריקה.

מתן לזר ז"ל. צילום באדיבות דו"צ

‎רב סמל מתקדם מתן לזר, בן 32 בנופלו, מחיפה, שירת כלוחם בגדוד 6261 שבחטיבה 261, ונפל באסון הקשה בדרום רצועת עזה. מתן עבד כאח במרכז הרפואי כרמל, בוגר בית הספר לסיעוד שמיר ופרמדיק. הותיר אחריו את הוריו, סילביו ויוספה, ואת אשתו אילנה. ‎מורשתו תשמש לנו השראה ודרך ארץ, שעל פיה נמשיך לחנך ולהתחנך", ספד לו סא״ל ליאור דדון, אחד ממפקדיו.

רס"ל עדי אלדור ז"ל. צילום באדיבות דו"צ

‎רס"ל עדי אלדור ז"ל נפל בקרבות ברצועת עזה במערב חאן יונס. ‎עדי ז"ל הוא בנו של ד"ר לירון אלדור ונכדו של פרופ' יוסף איצקוביץ, לשעבר מנהל בכיר ‎ברמב"ם שהיה מנהל מחלקה בכיר ברמב"ם  ומאבות תחום הפוריות ותחום תאי הגזע בישראל.

סבסטיאן קלור, המורה של עדי ז"ל בריאלי: ״דאגתי לו כי הוא סבל מתסמונת אליפלט – הוא הראשון שירוץ, שיקריב, מנהיג שקט שלא רואים, לא שומעים, משלב בתוכו תכונות שכל כך נחוצות היום, שילוב של נחישות ועדינות, רעות, רכות, כל כך פשוט לאהוב אותו. הוא תמיד ידע את המקום שלו, המגבלות שלו".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות