X

סערה במועצת העיר חיפה: ראש העיר הוציא מהאולם את מיכי אלפר

עימות במועצת העיר על רקע ביטול ההקצאה לעמותה המפעילה בית ספר ממלכתי דתי בדרך הים בשל רישום כוזב במסמכי תאגיד, לכאורה. מועצת העיר התבקשה לאשר את המלצתה של ועדת ההקצאות מה שעורר ויכוח קולני בין חבר מועצת העיר מיכי אלפר וראש העיר יונה יהב

מועצת העיר אישרה ברוב קולות לבטל את ההקצאה לבית הספר הממלכתי דתי לבנות, 'עלמא' בדרך הים 202 בטענה כי יש חשד לרישום כוזב במסמכי תאגיד. מנכ"ל עיריית חיפה גדי מרגלית ציין במועצה כי העירייה שקלה להגיש תלונה במשטרה אך הוחליט לבצע בדיקות פעם נוספת.

ועדת ההקצאות המליצה לבטל את ההקצאה לבית ספר עלמא של עמותת טללי אורות ונמקה את החלטתה: "נתברר כי הנתונים והעובדות עליהם התבססה החלטת מועצת העיר בדבר התלמידות הרשומות לבית ספר 'עלמא' מהווים הטעיה ומצג כוזב מטעם העמותה". עוד צויין בהחלטתה כי לבקשת העירייה העבירה העמותה בפברואר 2023 רשימת תלמידות שכללה שמות, תעודות זהות וכתובות של 107 תלמידות אשר לכאורה רשומות לבית ספר עלמא ונחזתה לתקינה. ביוני 2023 ההקצאה אושרה.


ב 15 לחודש אפריל השנה, העבירה ראש מנהל החינוך אילנה טרוק תוצאות בדיקה שממצאיה העלו כי העמותה העבירה לכאורה דיווח כוזב לגבי פרטי התלמידות הרשומות בבית הספר. ועדת ההקצאות ציינה כי היא רואה בחומרה רבה את התנהלות העמותה.


יונה יהב. צילום: דורון גולן

ראש מנהל החינוך אילנה טרוק דיווחה לוועדת ההקצאות כי לאחר בדיקה שנערכה על-ידה עולה כי מתוך 107 בנות הלומדות במוסד, לומדות בבית הספר עלמא בפועל רק 15 תלמידות חיפאיות וזאת בניגוד לקריטריונים להקצאה. עו"ד רינת פדרמן מהשירות המשפטי, התייחסה לנתונים וכתבה את החלטתה: "עמותת טללי אור העבירה בעבר מידע בדבר התלמידות שלומדות בבית ספר עלמא שעל בסיסו אושרה הקצאת הנכס ברחוב דרך הים. הנתונים שהעבירה אילנה טרוק אשר מייצגים מבחינת העירייה את מצב רישום התלמידות בפועל, מלמדים לכאורה שהמידע שהועבר על ידי העמותה אינו נכון, לצורך הדוגמה 43 תלמידות כלל לא לומדות בבית הספר ו 31 תלמידות הינן תלמידות חוץ".

מועצת העיר התבקשה לאשר את המלצתה של ועדת ההקצאות מה שעורר ויכוח קולני בין חבר מועצת העיר מיכי אלפר וראש העיר יונה יהב.

מיכי אלפר. צילום: מטה דגל התורה

אלפר הגיב לדברים וציין כי היו ניסיונות בעבר להוציא את התלמידות, הניסיונות האלה לא צלחו בעבר ומנסים לבצע אותם היום בדרכים כאלה ואחרות. סוגיית מספר התלמידים היא סוגיה שנולדה לאחר מכן אחרי שניסו להוציא את התלמידות החוצה ועכשיו חיפשו איזושהי דרך "ומנסים למכור לנו סיפור על תלמידים שמופיעים במצבת התלמידים הם כן חיפאים או לא חיפאים כאילו זאת סוגיה. רק לא מזמן נבחר יונה יהב והוא הצהיר שהוא מחזיר את התלמידים הדרוזים לתוך מוסדות החינוך בעיר חיפה זאת אומרת סוגיה אם הילד חיפאי או לא חיפאי היא רלוונטית רק אם מדובר בילדים שאותם רוצים לפנות מהמוסד שהם קיבלו אותו כדת וכדין. אף אחד לא פנה לעמותה להגיד להם על הרשימה כדי לאמת את זה. לא שאלו את השאלה. אפילו לבקשה שלי להשתתף בישיבה כזו כתבו לי שדבריך ישמעו אבל דבריי לא נשמעו ורק ביום חמישי נודע שלי שזה מגיע למועצה בניסיון להוציא את התלמידים מהמבנה הזה. המבנה הזה ניתן לעמותה כדת וכדין. יש שם מאה תלמידות, זה בית ספר ייחודי שעושה עבודה שאף בית ספר אחר לא יכול להוות חלופה לאותה פעילות ואותה מערכת חינוך שקיימת שם עבור הילדים. זאת לא החלטה שצריכה להתקבל בפזיזות. אפשר היה לצאת לסיור במקום, לשבת עם הנהלת העמותה לנסות לבחון את הדברים לקבל החלטה בעוד חודש. הבהילות הזאת היא חלק מהאירוע היא הסיבה  שלא רוצים לבחון את הדברים ושהאמת לא רוצים שתיאמר".

דבריו של אלפר הופסקו למורת רוחו מפאת הזמן הקצוב שניתן לו והוא ביקש להמשיך לדבר אך יהב איים על אלפר שיוציא אותו מהאולם.

ברכה סלע בקשה להצביע וסגרה את ההצבעה כאשר אלפר לא הספיק להצביע. אלפר דרש לדבר ואף לקיים את ההצבעה מחדש כדי שיוכל להצביע. הוויכוח נסוב סביב ההצבעה והיועצת המשפטית הציעה כי אלפר יודיע על הצבעתו בעל פה. יהב שמאס בוויכוח, איים שוב על אלפר שלא יטיף לו מוסר ואיים בהוצאתו אם לא יפסיק לצעוק. אחרי שלוש קריאות לסדר, הורה יהב לפקחים להוציא את אלפר החוצה. המתח הזה בין יהב ואלפר אינו זר לאף אחד והוא נמשך עוד מהקדנציה הקודמת של יהב.
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי<