X

מחאה אזרחית בקריית ים: הפגנה נגד יוקר הארנונה

תושבי שכונת גלי ים יגיעו להפגין מול בניין העירייה במחאה על גובה תשלומי הארנונה שהם נדרשים לשלם בעקבות עדכון שיטת החישוב. העירייה: אנחנו בהליך לא פשוט לשינוי צו הארנונה

בצעד נדיר של התארגנות אזרחית, יגיעו מחר (רביעי) תושבי שכונת גלי ים להפגין מול בניין העירייה, במחאה על גובה הארנונה שהם נדרשים לשלם, זאת בעקבות עדכון שיטת חישוב הארנונה שגרמה להוספת שטחים משותפים לדירות המגורים ולניפוח הארנונה במאות שקלים לכל תשלום.

שכונת גלי ים בקריית ים היא שכונה חדשה שטרם אוכלסה כולה ועדיין נערכות בה עבודות תשתית. מזה כמה חודשים שתושבי השכונה מנהלים מאבק מול העירייה לאחר שקיבלו את הודעות תשלום הארנונה והתברר כי בשיטת החישוב החדשה, הגודל לחישוב תשלום הארנונה של הדירות גדל באופן משמעותי. זאת מאחר ושיטת החישוב החדשה כוללת בתוכה גם שטחים המכונים שטחים משותפים.


מלבד הארנונה הגבוהה טוענים תושבי השכונה לשורה של ליקויים בתכנון ובניית השכונה מה שלמעשה גןרם לכך שהם חיים עדיין בתוך אתר בנייה כמו מדרכות שטרם הושלמו, מחסור בחניות ופיתוח השכונה ועוד. בין תושבי השכונה לעירייה נערכו מפגשים על מנת למצוא פתרון אולם ללא הצלחה.

שלטים למכירה כמחאה על גובה הארנונה בשכונת גלי ים. צילום פרטי

תושבי השכונה החליטו לנקוט בצעדי מחאה על מנת לעורר את מקבלי ההחלטות בעירייה ולהביא בפניהם חוסר שביעות רצונם מהנעשה בשכונה ומחר (רביעי) אחר הצהריים הם יגיעו להפגין כשהם נושאים שלטים, מול בניין העירייה בתקווה שמעשה זה יזרז את הטיפול בשכונה. בינתיים, כחלק מצעדי המחאה, תלוי דיירים רבים בשכונה שלטים "למכירה" על המרפסות עם ציון שהמכירה היא בגלל הארנונה.

עד כה תרמו מאות משפחות מהשכונה את הכסף הדרוש לקיום ההפגנה והכנת השלטים. הם מבקשים מהעירייה להראות לכל הפחות, מחווה של רצון טוב לבוא לקראתם וכצעד בונה אמון לבטל את אגרת השמירה ולבחון את שיטת חישוב הארנונה שמביאה לכך שלעיתים אותן דירות עם אותו שטח, משלמות תעריף שונה לחלוטין.

ראש עיריית קריית ים, דוד אבן צור. צילום: דורון גולן

יצויין כי משרד הפנים תומך בשיטת חישוב הארנונה שכן העירייה עובדת תחת חשב ממונה כחלק מהליך הבראה, ועל מנת שתוכל לשוב ולפעול בלעדיו עליה להוכיח יציבות כלכלית. משרד הפנים הודיע כי על מנת לגבות מס אמת ממחזיקי הנכסים, על כל רשות מקומית לפעול לעדכן את קובץ הנכסים המשמש בסיס לחיוב הארנונה.

מעמדה של תכנית הבראה מוסדר בחקיקה ומטרתה של תכנית מסוג זה היא להביא את הרשות המקומית לאיזון תקציבי. מהלך של קידום סקר נכסים והטמעתו בחיובי הארנונה הינו הליך מקובל במסגרת תכניות הבראה ואבני דרך שנקבעו בה. "אבן דרך זו שנקבעה בתכנית ההבראה, משמעותה התחייבות הרשות לביצועה במסגרת הליך ההבראה כנגד יישום הצעדים מקצה המדינה, בין היתר, מענקים לכיסוי הגרעון של הרשות המקומית זאת כחלק מהליך ייצוב המערכת הכלכלית".

מעיריית קריית ים נמסר: "כפי שנבדק ונמצא גם על ידי מבקר העירייה, עיריית קריית ים גובה ארנונה כחוק ובהתאם לצו הארנונה המפורסם באתר הרשות. להשגות ומקרים פרטיים ניתן להגיש ערר למנהל הנכסים העירוני. עיריית קריית ים נמצאת בהליך לשינוי צו הארנונה לאור פניית התושבים, אך מדובר בהליך חוקי לא פשוט הדורש ייעוץ משפטי, שנמצא בשלבים מתקדמים, ותהליכים מול משרד הפנים. לציבור שמורה הזכות להביע את דעתו בכל דרך, אך גם הפגנה לא תוכל לשנות צו ארנונה – והעושים שימוש בכך מנצלים בצורה צינית את התושבים לצרכים פוליטיים, או שמפגינים חוסר בקיאות בחוקי מדינת ישראל. אנו נמשיך בשיתוף התושבים בהתקדמות, בפגישות סדירות והידברות שוטפת עם השכונה ונציגיה ובטוחים כי הפתרון לא יאחר לבוא".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בקרית ים
<