X

עיריית קריית ים לקחה על עצמה את תפקיד המשטרה

עיריית קריית ים הודיעה על התקנת מצלמת מהירות ואף דאגה לשילוט אולם מתברר כי המשטרה אינה מכירה אותו והתמרור שהציבה העירייה אינו מוכר בלוח התמרורים של משרד התחבורה

לפני כשבוע הודיע ראש עיריית קריית ים, דוד אבן, על הצבתה של מצלמת שמנציחה עבירות של מהירות ואור אדום בצומת של שדרות ירושלים ורחוב הארזים, בכניסה הראשית של שכונת סביוני ים. לא רק זאת, אלא שהעירייה הוסיפה ואף התקינה שלט שנראה כמו תמרור, המתריע מפני מצלמת מהירות.

מבדיקת "ניוז חיפה קריות" עולה כי תושבי השכונה פנו לעירייה, בטענה כי הצומת מהווה מקום סיכון לתאונות ואף ציינו כי אירעו בו תאונות לאחר שנהגים שלא צייתו לאור האדום, המשיכו בנסיעה ופגעו באחרים. תושבי השכונה הביעו את חששם מפני תאונות קשות ואף קטלניות וביקשו מהעירייה למצוא פתרונות.


המצלמה של עיריית קריית ים. צילום: פרטי


 

לפני כשבוע הודיע ראש העירייה:  "בשעה טובה ומוצלחת אני שמח לעדכן שהותקנו מצלמות מהירות ומצלמות אור אדום בצומת השכונה".

אולם, כל מי שמביט במצלמה שהוצבה העירייה רואה מיד כי לא מדובר במצלמת א3' של אגף התנועה במשטרה, מצלמה שתפקידה לצלם נהגים שחוצים באדום או נוסעים מעל המהירות המותרת. אותן מצלמות שנגדן מתנהל כבר שנים מאבק משפטי על ידי עו"ד תומר גונן, לאחר שהתברר כי ישנה בעיה באמינותן להנציח עבירות מהירות.

 

הודעת ראש העירייה על הצבת מצלמה. צילום מסך מתוך פייסבוק

המשטרה מפעילה כיום רק את מצלמת א3' להנצחת עבירות אור אדום, אין ברשותה סוג אחר של מצלמה שעושה פעילות דומה וזו המצלמה שקבילה על בית המשפט. אגף התנועה מפעיל את המצלמות, המוצבות על עמודים כתומים שנראים למרחוק, בכבישים בינעירוניים או בגבולות שבין כביש בינעירוני לכביש עירוני.

בנוסף לכך, הגדילה ועשתה העירייה ואף העמידה שלט שנראה כמו תמרור עוד לפני הצומת ועליו, מתחת ללוגו של העירייה, מצוין "מצלמת מהירות לפניך". שלט זה של העירייה שנחזה כתמרור אזהרה כביכול, אינו מופיע בספר התמרורים והסמלים של משרד התחבורה ולפיכך אין לו שום ערך חוקי.

השלט שהציבה עיריית קריית ים ומתריע על מצלמת מהירות. צילום: פרטי

בעיריית קריית ים טוענים כי מדובר במצלמה שהוצבה על ידי המשטרה. "משטרת ישראל הייתה זו שהציבה את המצלמות, לאחר בקשת העירייה להקדים את ההתקנה", הודיעה העירייה שהוסיפה כי המשטרה היא זו אשר אחראית גם על הנפקת הדוחות לנהגים שעוברים על החוק וכי לעירייה אין כל קשר לאכיפה.

גורם בכיר באגף התנועה, מסר כי למשטרה לא מוכרת מצלמה כמו זו שהותקנה בקריית ים ואמורה, לטענת העירייה, לאכוף עבירות של אור אדום ומהירות. "המצלמות של אגף התנועה מותקנות על עמודים בצבע כתום על מנת שנהגים יוכלו להבחין בהן. המצלמה בקריית ים אינה מוכרת לאגף התנועה".

עוד מסר אותו גורם, כי גם אם מדובר במצלמת מהירות מסוג כלשהו שהעירייה התקינה, הבעייה תהיה בבית המשפט שבו תצטרך העירייה להוכיח כי מדובר במצלמה חוקית שהדוחות שלה מקובלים על ידי בית משפט.

מצלמת אכיפה א3. צילום: המשרד לביטחון פנים

עו"ד תומר גונן, שחשף את הבעייתיות של מצלמות א3, מסר "תמרור חייב להיות מופיע בלוח התמרורים לדעתי זה לא חוקי מה שהם עשו ובמיוחד שזה לא מצלמת מהירות, בכל מקרה בהתאם לתקנה 18 חייב אישור ועדת תמרור".

בתגובה לפניית "ניוז חיפה קריות" נמסר ממשטרת ישראל כי "המשטרה לא הציבה בקריית ים שום מצלמת מהירות ואת השלט לא הציבה המשטרה".  התקנה של מצלמת מהירות ואור אדום מתוכננת לשנה האזרחית הבאה.

תושב השכונה, לירן נפתלוביץ', שלוקח חלק גם בפעילות נגד תאונות דרכים, אומר: "זה פשוט לעשות צחוק מהתושבים על משהו שנוגע בחיי אדם. כל השכונה צועקת על נושא תאונות הדרכים בצומת הזה. זה רק לסתום את הפה לתושבים. אנחנו רוצים לפתור את הבעייה, פשוט מחדל. זה מאכזב ואני בהלם לאן הגענו. כל פעם שאני נכנס ויוצא מהשכונה זה כמו רולטה רוסית, זה ממש מפחיד הצומת הזה. לחיי אדם אין קשר לפוליטיקה".

אמיר ווסקו, שמתמודד לתפקיד ראש העירייה, מסר: "לא ברור לי מדוע משתמשים במידעים כוזבים כשמדובר בחיי אדם? מדוע שנים על גבי שנים לא התקיים דיון בנושא על ידי גורמי האכיפה וגורמים רשמיים הקשורים למרות הזעקות שלי ושל תושבים רבים? אם התקיים דיון כזה, היכן הפרוטוקול וממצאיו? לכולם ברור כי ישנה סכנה האורבת למשתמשי הדרך לכל אורך הציר ולא רק בצומת סביוני ים, אשר עמותת אור ירוק דירגה מבין עשרת הכבישים האדומים בארץ, שגבה עד כה לא מעט נפגעים.

 

אמיר ווסקו. צילום: דורון גולן

ווסקו מוסיף: "טוב יעשו כל הנוגעים בדבר אם ישימו סוף לכביש המסוכן ולנפגעים הרבים בציר המדובר. מצלמות בקרה הנמצאות כמעט בכל צומת לאורך הציר לא הוכיחו יעילותן ואני גם סבור כי הצבת מצלמת אכיפת מהירות ורמזור אדום אמיתית לא תפתור את הבעיה מאחר ונדרשת התייחסות ומענה גם לנושא התשתיות, תזמון הרמזורים, המודעות למשתמשי הדרך על-ידי הצבת תמרורים מתאימים וכדומה".

על מנת להבהיר את הנושא, נעשתה הערב (חמישי) פנייה נוספת למשטרה בנוגע לאותה מצלמה. מדוברות המרחב נמסר כי נעשתה עוד בדיקה עם אגף התנועה וכי אין בצומת מצלמה של של המשטרה שאוכפת עבירות מהירות או עבירת אור אדום.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בקרית ים


<<