X

ועדת הבחירות המרכזית: החוק אינו מגדיר מהי תעמולת בחירות

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית: ראשי עיריות רשאים להעלות לחשבונות של הרשות המקומית ברשתות החברתיות תכנים הכוללים את שמם, תמונתם ודבריהם

יו"ר ועדת הבחירות לכנסת, שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית ביטל צו שאסר באופן גורף על ראש עיריית קריית אתא, יעקב פרץ, לדווח על פועלו בחשבון הפייסבוק של העירייה. במקביל אישר השופט צו להסרת פרסומים נקודתיים שאין להם תכלית אינפורמטיבית.

רשתות חברתיות הן זירות פופולריות מאוד, ועל כן ראשי רשויות מקומיות בוחרים להשתמש בהן על-מנת לשמור על קשר רציף עם התושבים. אפיק אחד הוא החשבונות של הרשויות עצמן ואפיק נוסף הוא דפים אישיים של ראשי העיריות. על החשבונות הציבוריים חל באופן טבעי חוק דרכי תעמולה, האוסר על שימוש במשאבי ציבור לצורך תעמולת בחירות ובאופן טבעי מתעוררת התהייה מהו פרסום חדשותי ומהי תעמולה. סוגיה זו עמדה במרכזם של עררים שהגישו בנפרד ראש עיריית קריית אתא יעקב פרץ וראש עיריית טירת כרמל אריה טל לוועדת הבחירות המרכזית. לנוכח הדמיון בין המקרים החליט יו"ר הוועדה, השופט יצחק עמית, לדון בהן במאוחד.


הערר הוגש לאחר שוועדת הבחירות האזורית חיפה דרשה להסיר פרסומים שונים מחשבונות הפייסבוק של שתי הרשויות המקומיות. כמו כן הוציאה הוועדה האזורית צו מניעה לגבי כל פרסום עתידי שבו יופיע שמו של ראש העיר, תמונתו, דבריו ומסריו, "כל עוד אין בכך צורך חדשותי ברור".


עו"ד אבי גולדהמר. תמונה: יחסי ציבור

את הערר בעניין יעקב פרץ הגיש עו"ד אבי גולדהמר. עו"ד גולדהמר טען כי הפרסומים שאותם בחנה הוועדה האזורית עונים להגדרה של "דיווח אינפורמטיבי על פעילותה היומיומית של הרשות", וכי ברוב הפרסומים בחשבון של עיריית קריית אתא ראש העירייה פרץ כלל לא מופיע. עוד נטען כי נוכחותו של פרץ באירועים שדווחו לציבור דרך פייסבוק הייתה מתבקשת, שכן הוא זה שמייצג את הרשות בעיני התושבים. נימוקים נוספים לעתירה היו העלות הזניחה של התכנים שלא קודמו בתשלום, והעובדה שממילא מועד הבחירות המקומיות הבאות עדיין רחוק.

בהחלטתו כותב השופט עמית: "הרשתות החברתיות מאתגרות את הסדר החברתי הקיים ומעוררות סוגיות בתחומים שונים. גם התחום המשפטי משתתף במירוץ הבלתי-נגמר בניסיון להדביק את הכרכרה הטכנולוגית במאוצה המתגבר. וכך, מתנשף ומשתרך מאחור, נוקט המשפט בכלל הידוע "אתה מתחיל הכי מהר שלך ולאט לאט אתה מגביר", ברם, דומה כי כל אימת שהמשפט מצליח לצמצם את הפער, נוגע-לא-נוגע בכרכרה – וזו מזנקת שוב ופותחת פער".

במסגרת ההחלטה דנן, עוסקים אנו ב"כיכר העיר הוירטואלית". דמותו של הנואם על בימה מוגבהת בכיכר העיר הוחלפה זה מכבר בדמותו של ראש הרשות המקומית הניבטת אלינו בתמונה או בסרטון באחת מהרשתות החברתיות, ואלו רבות ומגוונות– טיק טוק, פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, יוטיוב, וואטסאפ" ציין יו"ר ועדת הבחירות המרכזית.

מתוך החלטת ועדת הבחירות המרכזית

עוד התברר כי החוק אינו מגדיר מהי תעמולת הבחירות כפי שציין השופט "המונח תעמולת בחירות לא הוגדר בחוק, והמבחן שנקבע בפסיקה לצורך כך הוא "מבחן התכלית הדומיננטית", לפיו פרסום מהווה תעמולת בחירות כאשר, בעיני הבוחר הסביר, התכלית הדומיננטית של הפרסום היא להשפיע על הבוחר בבואו להחליט על אופן הצבעתו בבחירות, ואין לו תכלית דומיננטית אחרת כגון תכלית אינפורמטיבית, חדשותיות או אמנותית".

השופט יצחק עמית קיבל את טענותיו של עו"ד גולדהמר לעניין הצו הגורף ואת הטענות הדומות שעמדו בבסיס הערר בעניין עיריית טירת כרמל. החלטת השופט עמית כוללת התייחסות לכך שאין הגדרה ברורה בחוק למונח 'תעמולת בחירות', וכי הפסיקה המקובלת מבוססת על 'מבחן התכלית הדומיננטית', כלומר, אם בעיני הבוחר הסביר מטרת פרסום מסוים היא להשפיע על הבוחרים בבואם להצביע, זוהי תעמולה.

על סמך הקריטריונים הללו החליט יו"ר ועדת הבחירות המרכזית שלא להתערב בהחלטת ועדת הבחירות האזורית חיפה לגבי הסרת פרסומים נקודתיים מחשבונות הפייסבוק של עיריית קריית אתא ועיריית טירת הרמל. עם זאת הוא קיבל את העררים לגבי הפרסומים העתידיים ברשתות החברתיות וביטל את הצווים המונעים באופן גורף את פרסום שמם, תמונתם ודבריהם של ראשי העיריות.
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי