X

סקר מכון "מדגם" בראשות מנו גבע קובע: יונה יהב מוביל בפער דו-ספרתי על כל המועמדים בחיפה

בשנת הבחירות לרשויות המקומיות, עורך 'ניוז חיפה קריות' סקרים בכל הערים באזור והפעם הגיע התור של העיר חיפה. הסקר נערך על ידי מכון ״מדגם״ בראשות מנו גבע, ועל פי תוצאותיו עולה כי חלק גדול מתושבי העיר, מעוניינים לראות את ראש העירייה הקודם, יונה יהב, בראש הראשות. עפ"י הסקר יהב הקרוב ביותר לניצחון גם במקרה של סיבוב שני מכל המועמדים הנוכחיים. עדי גבע, סמנכ"לית מכון המחקר "מדגם" בראשות מנו גבע : "יונה יהב, ראש עיריית חיפה לשעבר מוביל בשיעור משמעותי על פני המתמודדים האחרים שנבדקו"

מאת: דורון גולן ואבי שמול

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות  'ניוז חיפה קריות' עורך סדרת סקרים בכל הרשויות המקומיות במטרופולין חיפה באמצעות מכון 'מדגם' בראשות מנו גבע. סקרים נערכו כבר בטירת כרמל ובקריית מוצקין. במהלך התקופה ייערכו סקרים נוספים ברשויות נוספות באזורי הסיקור של 'ניוז חיפה קריות'.


ראש עיריית חיפה לשעבר, יונה יהב, מוביל בפער גדול על כל המועמדים האחרים לבחירות לראשות העירייה שיתקיימו השנה. כך עולה מנתוני סקר שערך מכון "מדגם" בראשות מנו גבע עבור 'ניוז חיפה קריות'.


הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו ב-31 באוקטובר וכבר כעת נערכים המועמדים לראשות העירייה, חלקם באופן גלוי וחלקם מחכים לשעת כושר על מנת להכריז על התמודדותם או לפרוש בטרם יגיעו הבחירות.

מכון "מדגם" בראשות מנו גבע, ערך סקר מיוחד עבור 'ניוז חיפה קריות' על מנת להבהיר את תמונת המצב הנוכחית בחיפה, שבה יהיו מתמודדים רבים לתפקיד ראש העירייה. נתוני הסקר מראים חד-משמעית כי אילו הבחירות היו נערכות היום, הסיכוי של ראש העירייה לשעבר יונה יהב, להתיישב שוב על כיסא ראש העירייה הוא הגבוה ביותר

בסקר של מכון מדגם בראשות מנו גבע, הוצבו שבעה מועמדים: ראש העירייה המכהנת עינת קליש רותם, ראש העירייה לשעבר יונה יהב, יעקב בורובסקי, צביקה ברבי, דוד עציוני, אביהו האן ושרית גולן שטיינברג.

עם זאת, ישנו נתון שאי אפשר להתעלם ממנו. רבים מבעלי זכות הבחירה טרם החליטו במי יבחרו לראשות העירייה וקהל זה יהיה הקהל אליו יפנו המועמדים על מנת להגדיל את כוחם. אם הבחירות היו מתקיימות היום, אף אחד מהמועמדים לא היה מתיישב על כיסא ראש העירייה וההכרעה הייתה נדחית לסיבוב השני.

בסקר של מכון "מדגם" בראשות מנו גבע, הוצבו שבעה מועמדים: ראש העירייה המכהנת עינת קליש רותם, ראש העירייה לשעבר יונה יהב, יעקב בורובסקי, צביקה ברבי, דוד עציוני, אביהו האן ושרית גולן שטיינברג.

נתוני הסקר מראים כי במידה וכל השבעה יתמודדו לראשות העירייה: יהב מקבל 30 אחוז מקולות הבוחרים, קליש מקבלת 7.5 אחוז, בורובסקי עם 6.9 אחוז  צביקה ברבי עם 4.5 אחוז, דוד עציוני עם 4 אחוז, אביהו האן מקבל 3.7 אחוז את הסקר סוגרת במקום האחרון שרית גולן-שטיינברג שמקבלת 2.9 אחוז בלבד.

נתון מעניין וחשוב אף הוא הינו העובדה ש 40 אחוז מהנשאלים בסקר לא ידעו להשיב במי הם בוחרים לראשות העירייה.

 תוצאות שבעת מועמדים על פי סקר מכון "מדגם" בראשות מנו גבע 

במקרה של סיבוב שני בין יהב לקליש, ענו 49 אחוז שיבחרו ביהב, 13 אחוז יבחרו בקליש, 20 אחוז באף אחד מהם ו-18 אחוז לא ידעו.

יונה יהב נגד עינת קליש רותם, סיבוב שני  על פי סקר מכון "מדגם" בראשות מנו גבע

במקרה ויהיה סיבוב שני בין בורובסקי לקליש, ענו 30 אחוז שיבחרו בבורובסקי, 13 אחוז יבחרו בקליש, 28 אחוז לא יבחרו באף אחד מהם ו-29 אחוז לא ידעו.

יעקב בורובסקי נגד עינת קליש רותם, סיבוב שני  על פי סקר מכון "מדגם" בראשות מנו גבע

סיבוב שני בין יהב לבורובסקי מראה כי 42 אחוז יבחרו ביהב, 18 אחוז יבחרו בבורובסקי, 15 אחוז באף אחד מהם ו-25 אחוז לא ידעו.

יונה יהב נגד יעקב בורובסקי, סיבוב שני  על פי סקר מכון "מדגם" בראשות מנו גבע

סיבוב בחירות שני בין יהב לעציוני מראה כי 45 אחוז יבחרו ביהב, 13 אחוז בעציוני, 15 אחוז באף אחד מהם ו-26 אחוז לא ידעו.

יונה יהב נגד דוד עציוני, סיבוב שני  על פי סקר מכון "מדגם" בראשות מנו גבע

עדי גבע, סמנכ"לית מכון המחקר "מדגם" בראשות מנו גבע : "יונה יהב, ראש עיריית חיפה לשעבר מוביל בשיעור משמעותי על פני המתמודדים האחרים שנבדקו בסקר, וביניהם ראש העירייה הנוכחית עינת קליש רותם, על אף האמור אחוז התושבים שלא ידעו להשיב גבוה ועומד על 40 אחוז. אם היו מתקיימות הבחירות היום, על פי תוצאות הסקר הנוכחי, היה נערך סיבוב שני. בהמשך הסקר נבדקו חלק מהמועמדים אחד מול השני, יונה יהב מוביל מול עינת קליש רותם, מול יעקב בורבסקי ומול דוד עציוני. כאשר בודקים את יעקב בורבוסקי מול עינת קליש רותם הוא מוביל, אך בפער קטן יותר מיונה יהב. אנו נמצאים כשמונה חודשים לפני הבחירות, חלק מהמועמדים עוד לא הצהירו על כוונתם להתמודד ויכולים לחול שינויים רבים".

ממצאים ניוז חיפה והקריות- תושבי חיפה- מרץ 23 לצפייה בסקר המלא הקליקו

 

יונה יהב. צילום: ראובן קפוציינסקי

יונה יהב שימש כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה בכנסת ה-14. ב-2003 נבחר לכהן כראש העירייה מטעם מפלגת שינוי ומפלגת הירוקים בחיפה, והיה לראש העירייה הראשון בחיפה מאז קום המדינה שלא נבחר מטעם מפא"י או ממשיכתה, מפלגת העבודה הישראלית, ושנולד בחיפה. יהב כיהן שלוש קדנציות בראשות העירייה, במהלכן גם פרצה מלחמת לבנון השנייה שהכניסה את העיר למצב חירום שלא היה מוכר עד אז. ב-2018 הפסיד בבחירות לרשויות המקומיות לעינת קליש רותם אף שנבחר כחבר מועצה, החליט יהב לפרוש ממועצת העיר.

 

עינת קליש רותם. צילום: דוברות 'חיים בחיפה'

עינת קליש רותם. ב-2013 התמודדה לראשונה לראשות עיריית חיפה ברשימה עצמאית עם סיעת "חיים בחיפה", מול יונה יהב וסיעתה "חיים בחיפה" זכתה בשלושה מושבים במועצת העירייה ופעלה באופוזיציה בנושאי זיהום אוויר ותכנון עירוני.בבחירות 2018 ניצחה את ראש העירייה הוותיק יונה יהב וסיעתה, "חיים בחיפה", קיבלה ארבעה מושבים במועצת העיר. הקואליציה העירונית שהקימה התפרקה וכעת היא מתמודדת מול מועצת עיר לעומתית ששולטת על מועצת העיר.

 

יעקב בורובסקי. צילום מתוך פייסבוק, יעקב בורובסקי

יעקב בורובסקי. במשך 30 שנות שירותו במשטרת ישראל החזיק בורובסקי בשורת תפקידי פיקוד: מפקד מרחב העמקים, מפקד משטרת חיפה, מפקד המכללה לקצינים בכירים, סגן ראש אגף מבצעים, ולאחר העלאתו לדרגת ניצב – ראש אגף התכנון ומפקד המחוז הצפוני. בשנת 2004 הועלה שמו בין המועמדים לתפקיד מפכ"ל המשטרה. בורובסקי התמודד על ראשות עיריית חיפה בבחירות שנערכו בשנת 2008, והגיע למקום השני, אחרי יונה יהב. רשימתו למועצת עיריית חיפה "מהפך" זכתה בשלושה מושבים במועצת העיר והוא כיהן כחבר מועצת עיריית חיפה. בבחירות שנת 2013 התמודד שוב לראשות העיר והגיע שני אחרי יהב ורשימתו "מהפך בחיפה" קיבלה שני מושבים. בשנת 2016, פרש בורובסקי ממועצת העיר. הוא מתמודד כעת על ראשות העירייה.

 

צביקה ברבי. צילום מאיה שפירר

צביקה ברבי. גדל במשפחה קשת יום בדרום הארץ ובשירותו הצבאי היה איש קבע במשטרה צבאית בה מונה לשורה ארוכה של תפקידי מפתח כמו הדרכה ובילוש במשטרה צבאית, מפקד מפקד כלא 6, כלא מגידו, פיקוד דרום, פיקוד צפון". ברבי הגיע לחיפה לאור נישואיו וב-2018 הקים תנוע חברתית "אכפת לי מתושבי חיפה". ברבי נבחר למועצת העיר והיה חבר בקואליציה עם ראש העירייה עינת קליש רותם. גם ברבי פרש מהקואליציה לטובת המועצה הלעומתית לאחר שהודיע שקליש אינה עומדת בהבטחות שנתנה.

עו"ד דוד עציוני. צילום: מיכה בריקמן

עו"ד דוד עציוני. צילום: מיכה בריקמן

דוד עציוני. בבחירות המקומיות האחרונות התמודד לראשות העירייה אך לבסוף פרש החליט להתמודד על מועצת העיר. הוא קיבל את תפקיד סגן ראש העירייה כחבר בקואליציה של ראש העירייה. הוא פרש מפעילותו במועצת העיר לאחר שהביע את אכזבתו מראש העירייה. כיום הוא משמש כמשנה למנכ"ל משרד הבנוי והשיכון. על אף שלא הודיע באופן רשמי על התמודדות לראשות העירייה, הוא נחשב לאחד המועמדים הצעירים לראשות העירייה ועורך חוגי בית בהם הוא פורש את משנתו לגבי התפתחות העיר.

אביהו האן. צילום: דורון גולן

אביהו האן. נמצא בפוליטיקה החיפאית כבר למעלה מ-20 שנה. את פעילותו הוא החל ברמה השכונתית, אז אירגן את תושבי השכונה בנושאים הקשורים בהגנת הסביבה. כך נולדה הסיעה בראשותו, שמונה כיום ארבעה חברים במועצת העיר. האן מוכר בעיקר בזכות פעילותו למען הגנת הסביבה, נושא מרכזי שחרט על דגלו. האן הצטרף למועצה הלעומתית שהוקמה במועצת העיר אולם פרש ממנה בעקבות חילוקי דעות. כיום סיעתו מזוהה עם האופוזיציה העירונית למרות שאינה חברה באופן רשמי במועצה הלעומתית.

חברת המועצה, שרית גולן שטיינברג. צילום: דורון גולן

שרית גולן שטיינברג. הודיעה לאחרונה על התמודדותה לראשות העירייה. גולן שטיינברג נחשבת לחברת מועצת עיר מהבולטות ביותר, היא מביעה את דעתה בכל נושא שהיא חושבת לנכון ונחשבת לאחת המתנגדות הראשיות לראש העירייה הנוכחית. גולן שטיינברג הייתה ממובילי המהפך הפוליטי במועצת העיר בהקמת המועצה הלעומתית. היא נמצאת כבר תשע שנים בזירה הפוליטי המקומית ובבחירות האחרונות התמודדה בראש רשימה עצמאית ונכנסה למועצת העיר. היא הייתה חברה בקואליציה העירונית עד להקמת מועצת העיר הלעומתית ומאז נחשבת למתנגדת הבולטת ביותר לראש העירייה ולהתנהלותה.

 

 
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<
<