X

פיתוח חדש: טיפול אישי למניעת התפתחות תסמונת פוסט טראומה שיינתן דרך הטלפון או המחשב

מיזם סמואלי לבינה מלאכותית באוניברסיטת תל אביב, המכללה האקדמית עמק יזרעאל וחברת מייקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, פיתחו טיפול אישי שיאפשר לנשים וגברים לקטוע התפתחות של תסמונת פוסט טראומה, בעקבות אירוע טראומתי, באמצעות טיפול אישי, בטלפון הנייד או במחשב, המותאם למשתמש
הטכנולוגיה החדשה, תאפשר התערבות אישית קצרה בת כמה דקות שנועדה לייצוב מידי לאחר אירוע טראומטי, למשל אירוע צבאי מטלטל.

צוות החוקרים: "המטרה שלנו היא לקטוע את השרשרת הזאת, עוד באיבה עם תרגול עצמי מקוון, בטלפון או במחשב, בעזרת כ-80 קטעי וידאו שבהם פסיכולוגים מומחים מדריכים את המטופל.ת כיצד לפעול כדי למנוע את התפתחות החוויה הטראומתית".


צוות החוקרים שאחראי על הפיתוח, מסביר כי הטכנולוגיה החדשה, תאפשר התערבות קצרה בת כמה דקות שנועדה לייצוב מידי לאחר אירוע טראומתי, למשל אירוע צבאי מטלטל. התגובה הפיזיולוגית והרגשית לאירוע מסוג זה, יכולה לפגוע בתפקוד המיידי של האדם  ואם היא נמשכת די זמן, היא יכולה להפוך לתסמונת דחק פוסט טראומתית. "המטרה שלנו היא לקטוע את השרשרת הזאת, עוד באיבה עם תרגול עצמי מקוון, בטלפון או במחשב, בעזרת כ-80 קטעי וידאו שבהם פסיכולוגים מומחים מדריכים את המטופל כיצד לפעול כדי למנוע את התפתחות החוויה הטראומתית", מסבירים החוקרים.


ד"ר אורן אסמן. צילום: אוניברסיטת תל אביב

הפיתוח נעשה בהובלת ד"ר אורן אסמן, ראש ה"מיזם סמואלי לבינה מלאכותית אחראית ברפואה" באוניברסיטת תל אביב, ופרופ' יעל להב, ראש המעבדה לחקר הטראומה הנפשית באוניברסיטה. כמו כן, השתתפו במיזם ד"ר אמיר טל מאוניברסיטת תל אביב, ד"ר זוהר אליוסף, ראש המרכז למחקר פסיכוביולוגי במכללה האקדמית עמק יזרעאל, מרצה בתואר שני לפסיכולוגיה באקדמית עמק יזרעאל וחוקר במכון ליישומי בינה מלאכותית באגף מו"פ של משרד החינוך, מהנדסים ומהנדסות מחברת מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח וכן אנשי אקדמיה נוספים.

ד"ר אסמן: "מייד לאחר פרוץ המלחמה נפגשתי עם אנשי משרד הביטחון ואז עלה הצורך בפיתוח כלים להתמודדות עם טראומה בקנה מידה לאומי. בעקבות כך, פנינו לפרופ' יעל להב שהעלתה את הרעיון להמיר את ה'פרוצדורה לייצוב מיידי', המוכרת כהתערבות מיידית לאחר טראומה, לפלטפורמה מקוונת לשימוש עצמי. בשלב הבא, פנינו לחברת מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, שהעמידה לרשותנו בהתנדבות צוות של מהנדסים ומהנדסות מוכשרים, ויצאנו לדרך".

פרופ' להב מסבירה: "ה'פרוצדורה לייצוב מיידי' (Immediate Stabilization Procedure) נוסתה בהצלחה בארץ, במסגרת טיפול פנים מול פנים אל פנים וכן באמצעות הזום באוקראינה, ונמצאה כיעילה בהפחתת מצוקה עקב טראומה". מדובר בפרוצדורה, שפותחה על ידי ד"ר גארי קווין, ואשר מתבססת על שיטת  EMDR, המוכרת כטיפול מקו ראשון לפוסט טראומה על ידי ארגון הבריאות העולמי וגופים נוספים. הפרוצדורה כוללת גרייה בילטרלית –כלומר הפעלה של ההמיספרות הימנית והשמאלית לסירוגין, למשל באמצעות הקשה על שתי הכתפיים, לצד חשיפה להיגדים המותאמים ספציפית למוקד המצוקה של המשתמש, לדוגמה: 'אין לך שליטה על העתיד. אתה עושה כמיטב יכולתך כדי להתמודד עם מה שיש כרגע".

צוות החוקרים מציין שלאחר השלמת הפיתוח, הם צפויים להתחיל בקרוב מחקר קליני במטרה לוודא את יעילותו של הכלי. בהמשך הם צפויים להציע את הטכנולוגיה למשרדים כמו החינוך, הביטחון והבריאות במטרה להנגישה לציבור בצורה הרחבה ביותר.

פרופ' להב: "כמי שמטפלת ב-EMDR ועושה שימוש בפרוצדורת ISP, אני מאמינה שלכלי שפיתחנו תהיה השפעה מיטיבה, לא רק במניעת סימפטומים פוסט-טראומתיים, אלא גם במניעת קשיים רגשיים אחרים שאנחנו יודעים שמופיעים אחרי חשיפה לטראומה, כמו דיכאון, חרדה וסימפטומים גופניים".

דוקטור זוהר אליוסף. צילום: המכללה האקדמית עמק יזרעאל

ד"ר אליוסף הוסיף כי הטכנולוגיה היא בעלת פוטנציאל לתת מענה מניעתי מותאם אישית לעשרות אלפי אנשים במקביל, לדוגמה פלוגה של חיילים שנחשפו ללחימה, או צוות רפואי או חינוכי שנחשף לאירוע טראומטי ואין ייתכנות מעשית לתת לכל אחד מהם טיפול אנושי מיידי.

הכלי הדיגיטלי לטיפול עצמי בטראומה הוא יוזמה אד-הוק של מיזם סמואלי לבינה מלאכותית אחראית ברפואה שקם בחודש יוני האחרון באוניברסיטת תל אביב. "מטרת המיזם היא לייצר חשיבה בינתחומית על בינה מלאכותית ברפואה, שהיא גם רעיונית וגם יישומית: לא רק לפתח כלים, אלא גם לחשוב על המשמעות העמוקה והרחבה של בינה מלאכותית בעולמות כמו בריאות הנפש ורווחה, דיאגנוסטיקה, פיתוח תרופות, חינוך רפואי ובריאות הציבור.

קרינה פוירשטיין מנהלת מוצר במיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח: "תהליך הפיתוח התחיל מיד אחרי השבעה באוקטובר, מתוך ההבנה שטכנולוגיה תוכל לסייע ולהוות חלק מהפתרון עבור אנשים רבים שזקוקים לעזרה מיידית במצבים רגשיים מורכבים. זו זכות להשתתף בפרויקט טכנולוגי בעל השפעה חברתית משמעותית כל כך. הנגשת האפשרות לטיפול אישי מיידי באמצעות טכנולוגיה באופן קל ומהיר לאוכלוסייה רחבה מאפשרת לנו להושיט יד לעזרה ברגע של מצוקה במהירות, ובתקווה תסייע לאנשים רבים בטווח הקצר והרחוק".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך


<


<

<