X

מדוע מונעת עיריית טירת כרמל מתושביה את הגישה אל חוף הים?

חוף טירת כרמל זכה לציון גבוה על ידי המשרד להגנת הסביבה, אבל את התושבים, בהם גם חברי מועצת העיר, זה לא מנחם. הסיבה: העירייה סגרה כבר לפני שנים את חוף הים ואינה מאפשרת להם ליהנות ממנו: "לדעת שיש כאן חוף ים שיכול להיות מדהים, אבל הוא סגור, זה נורא מרגיז ומקומם", רותחים התושבים: "עד מתי נהיה כמו קבצנים שמתארחים בחופים של ערים אחרות?" מעיריית טירת כרמל לא נתקבלה תגובה

 

חוף הים היווה מאז ומתמיד מקום נופש ומרגוע עבור בני האדם. חשיפה מבוקרת לשמש הכרחית לייצור ויטמין D והשילוב בין החול, המים המלוחים והרגיעה, תורם להפרשת סרטונין, הידוע כ"הורמון האושר והשמחה", שמשרה עלינו רוגע ומפחית לחץ וחרדה. מי הים עצמם מכילים מינרלים חיוניים כמו מגנזיום, אשלגן ויוד, שנספגים בעור ומסייעים לגוף להילחם בדלקות, להחלים מהר יותר מפציעות ולנקות רעלים מזיקים.


"שיא היסטורי בניקיון החופים!", הכריז השבוע המשרד להגנת הסביבה, בהודעה שפורסמה לציבור הרחב, ובה צוין כי "הרשויות החופיות הנקיות ביותר ב-2021 הן: תל-אביב יפו, רשות הטבע והגנים, מטה אשר, טירת כרמל, גן רווה ובת ים".


ההודעה שפרסם המשרד להגנת הסביבה, היא מעין לעג לרש עבור תושבים בטירת כרמל, שסיפרו ל"ניוז חיפה קריות" כי לא ידעו אם לצחוק או לבכות, כשגילו שהמשרד הכריז שחוף הים שבעירם, הוא בין החופים הנקיים ביותר לשנת 2021.

הסיבה לכך פשוטה למדי: חוף הים של טירת כרמל סגור בפני התושבים כבר שנים רבות והוא כלל אינו משרת את הציבור.

 

חוף טירת כרמל. צילום: פרטי

לעג לרש. חוף טירת כרמל שומם, סגור בפני התושבים. צילום: פרטי

 

לעיר טירת כרמל יש רצועת חוף שמשתרעת על פני כ-2.5  ק"מ, בין הגבול של שכנתה, העיר חיפה, לבין המועצה האזורית חוף כרמל, אך עיריית טירת כרמל סגרה את רצועת החוף הזו בפני הציבור והציבה מחסום ברזל וסלעים, בכדי למנוע גישה לאיזור.

 

חוף טירת כרמל. ללא נופשים. צילום: פרטי

אין כניסה לחוף. חוף טירת כרמל. רצועת חוף עם פוטנציאל אדיר, ללא נופשים. צילום: פרטי

 

טירת כרמל קלטה בשנים האחרונות אלפי משפחות חדשות, שרובן המוחלט הגיעו מיישובים עם חופי רחצה, כמו העיר חיפה, שבהן נחשב בילוי בחוף הים לחלק בלתי נפרד מאורח החיים, כאשר רבים רואים בים המקום המושלם להתארח בו כל ימות השנה.

כיום נאלצים כל תושבי טירת כרמל לנדוד לחופי הרחצה של הרשויות השכנות להם, על מנת ליהנות מכמה שעות של בילוי בחוף הים, מפני שהחוף שאמור לעמוד לרשותם, סגור בפניהם.

"לדעת שיש כאן חוף שיכול להיות מדהים, אבל הוא סגור, זה נורא מרגיז ומקומם", אמרו השבוע בכעס תושבים ששוחחנו איתם בנושא: "עד מתי נהיה כמו קבצנים שמתארחים בחופים של ערים אחרות?"

 

חוף קרית חיים. צילום: דורון גולן

"עד מתי נהיה כמו קבצנים?". תושבי טירת כרמל נאלצים להתארח בחופים של ערים אחרות. בתמונה, חוף קריית חיים. צילום: דורון גולן

 

פיתוח וטיפוח חוף הים, טומן בחובו גם מקומות מפגש עבור תושבי העיר, חילוניים ודתיים, שכן הוא נמצא במרחק הליכה מהעיר ולכן גם שומרי שבת יכולים להגיע אליו בסופי השבוע, בהליכה קצרה. עוד ניתן להקים ברצועת החוף מתקני ספורט ונופש לטובת התושבים.

מעבר לכל, יש בהשקעה ובפיתוח חוף הים, גם אפשרויות כלכליות, כמו למשל השכרת שטחים עבור מזנונים, בתי קפה ומסעדות, שיזרימו את כספי הארנונה אל קופת העירייה.

דוגמא טובה לפיתוח חופי רחצה ניתן למצוא בחיפה ובקריות, שבהן קיימת פעילות כל ימות השנה והחופים משמשים לטובת הציבור, החל ממקום של נופש ומרגוע ועד למקומות מפגש חברתיים, בבתי קפה בשעות הערב, או באירועים פתוחים לציבור, כמו הרקדות.

"זו בדיחה לא מוצלחת, כי החוף אולי נקי, אבל הוא סגור והעיר מלוכלכת", אומר אחד מוותיקי העיר טירת כרמל: "זה חוף ציבורי שסגרו אותו לגמרי. זה תואר של העירייה להתרברב בו כי לתושבים עצמם אין מה לעשות איתו ומי שרוצה לבלות בים צריך לנסוע לחיפה, כי שם יש לנו מצילים, יש טיילת, מקלחות ומזנונים. לנו יש רק חוף בתיאוריה שאין לנו שום דבר לעשות איתו".

 

"מי שרוצה לבלות בים צריך לנסוע לחיפה, כי שם יש לנו מצילים, יש טיילת, מקלחות ומזנונים". בתמונה, חוף הכרמל בעיר חיפה. צילום: ניר בלזיצקי, דוברות עיריית חיפה

 

יש לציין כי פיתוח חוף הים של טירת כרמל עלה על שולחן הדיונים של מינהל התכנון כמה פעמים בתקופת כהונתו של ראש העירייה הנוכחי, אריה טל, אולם כל הרעיונות לפיתוח החוף נותרו על הנייר ובשטח עצמו לא נעשה דבר, מלבד סגירת החוף בפני הציבור.

גורם פוליטי אומר כי אין הסבר הגיוני מדוע לא נעשה דבר עד עכשיו. "זה ימשיך להיות תקוע", הוא אומר.

 

הרעיונות לפיתוח נשארו על הנייר. בתמונה, ראש עיריית טירת כרמל, אריה טל

 

דוגמה טובה לפיתוח חופי רחצה ניתן למצוא בחיפה ובקריות, שבהן קיימת פעילות כל ימות השנה. חוף זבולון בקריית ים. צילום: דורון גולן

 

אמי אפומדו, מהפעילות החברתיות הבולטות בעיר טירת כרמל, אומרת:

"יש לנו את חוף הים הכי נקי, אבל הוא חוף תיאורטי. יש תוכניות לפיתוח אבל בסוף יושב במגירה. על הנייר הכל נראה מעולה אבל ב'תכלס' אין כלום. הייתי שמחה אם היו מפתחים אותו לטובת התושבים. זה מגוחך שמפרסמים שהוא עטור פרסים, כשלמעשה הוא חוף ללא גישה. אין קאנטרי או בריכה עירונית, לפחות היינו מצפים שחוף הים העירוני ייפתח לרווחת תושבי העיר".

 

 

אמי אפומדו. צילום עצמי

"זה מגוחך. יש לנו חוף תיאורטית". אמי אפומדו. צילום עצמי

 

גורם פוליטי טוען כי דווקא רשות הטבע והגנים (רט"ג), היא זו אשר אינה מאפשרת את פיתוח החוף ואולם משיחה שקיימנו עם רשות הטבע והגנים, עולה כי לרט"ג לא הגיעו כלל פניות לפיתוח החוף.

עוד נמסר מרשות הטבע והגנים כי בניגוד לטענות: "בימים אלו מקודמת תכנית כוללנית לטירת הכרמל במסגרתה יקבעו השימושים בחוף הים ובהתאמה לתכניות המתאר הארציות".

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק התיירות, חבר המועצה דוד שחר, אמר: "אין ספק שצריך לפתוח את חוף הים לתושבים". לדבריו, כמחצית משטח החוף מוגדר כשמורת טבע וצריך לבדוק מבחינת הרגולטור מה ניתן לעשות, אך בנוגע לכל השנים שחלפו מאז עלה הרעיון לפתוח את החוף לציבור, הוא אומר:

"ברמת התוצאה זה הרבה שנים. עכשיו אנחנו בשלבים האחרונים של תוכנית אב לתיירות ויש פנייה למשרד התחבורה לתקצב כניסה ישירה לחוף ים.

בשנתיים-שלוש הקרובות יכול להיות שנראה אור בקצה המנהרה".

 

דוד שחר. צילום יח"צ

"אין ספק שצריך לפתוח את חוף הים לתושבים". סגן ראש העיר, דוד שחר. צילום יח"צ

 

חברת המועצה, אפרת דוד מסרה: "אני כמובן בעד. העמדה שלי בעניין ברורה, אני לגמרי בעד שנקדם חיבור לים, יודעת שקיימת תוכנית כזו ואשמח שנפעל כדי להסיר חסמים ונפתח חוף רחצה לתושבי העיר".

 

לפעול להסרת חסמים. "העמדה שלי בעניין ברורה". בתמונה, חברת המועצה אפרת דוד. צילום: יח"צ

 

גם חבר מועצת העיר, יאיר סייאדה, תומך בפתיחת החוף למען תושבי העיר והוא אומר: "הנושא הזה הולך לקרום עור וגידים עם אישור התמ"א".

 

יאיר סיידה. צילום: יח"צ

כל חברי המעצה תומכים בפתיחת החוף לציבור. בתמונה, חבר המועצה יאיר סיידה. צילום: יח"צ

 

מרבית חברי מועצת העיר בטירת כרמל, שהם אלו שאמורים להצביע על תוכניות הפיתוח של החוף לכשיוגשו להם, חוששים להביע דעה נגד ראש העירייה וסוגיית אי פיתוח רצועת החוף. אולם, ככלל, כולם תומכים בפתיחתו של חוף הים לטובת הציבור.

גם חבר מועצת העיר, מיכאל כהן, תומך כמובן בפתיחת חוף הים לרווחת הציבור בעיר, אבל הוא מציין: "קודם שיטפחו את העיר ואחר כך יגיעו לחוף הים. שיסדרו את הכבישים, שידאגו לצהרונים, שיעלו את אחוזי התלמידים בבגרויות".

 

תומך בפתיחת החוף אבל "קודם שיטפחו את העיר ויעלו את אחוזי הבגרויות". חבר המועצה מיכאל כהן. צילום: פייסבוק

 

"יכול להיות שהוא (ראש העירייה) מעדיף לכוון את הכספים למקומות אחרים", אומר חבר המועצה יגאל ישראל: "שייהנו מזה אנשים רבים טובים. יש לו סדר עדיפויות כנראה אחר".

ישראל תומך בפתיחת החוף לתושבים ומציין את בית המלון שנפתח בעיר. לדבריו, השילוב של בית המלון החדש וחוף הים אם ייפתח, ישלימו פיתוח יפה של העיר.

"אני מבחינתי תומך בכל פיתוח שיהיה בחוף הים של טירת כרמל".

 

יגאל ישראל. צילום פרטי

"יכול להיות שהוא מכוון את הכסף למקומות אחרים". חבר המועצה יגאל ישראל. צילום פרטי

 

"אם הייתי ראש העירייה הייתי יודע טוב מאוד היכן נמצאת הבעיה בפיתוח החוף. פה הבעיה נמצאת בראש העירייה עצמו שממאן לפתח את החוף", אומר ישראל שבעבר תמך בראש העירייה: "ממש נמאס לנו מראש העירייה הזה. ראש העירייה הזה בנה מסביבו חומה בצורה ובדרך הזו הוא נבחר פעם אחר פעם. אני חושב שהגיעה העת להחליף את ראש העירייה, להגיד לו תודה על כל מה שעשה ולהגיד לו גם 'סליחה ראש העיר, יש גם דברים שלא עשית והם מאוד חשובים, אז בנימה הזו נאחל לך המשך בריאות ואריכות ימים'. ככה הייתי נפרד מראש העירייה".

"ניוז חיפה קריות" פנה לעיריית טירת כרמל מבעוד מועד בכדי לאפשר לה להגיב על הדברים. עד למועד פרסום הכתבה לא נתקבלה תגובת העירייה.

אנו מזמינים אותכם להמשיך ולשלוח למייל האדום שלנו מפגעים ,עוולות ונזקים שגרמו לכם 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בטירת כרמל


<

<