X

הו ברצלונה ברצלונה: "עיר חכמה"? לא בגני הילדים בטירת כרמל

ראש עיריית טירת כרמל, אריה טל, מתגאה בכך שמערכת החינוך נמצאת בראש סדר העדיפויות. הוא גם מקפיד לטוס לכנס "הערים החכמות" שנערך בברצלונה. אך דבר בסיסי כמו חיבור לרשת האינטרנט, לא קיים בגני הילדים בעיר ולכן הם אינם יכולים ליהנות מהתכנים החינוכיים כמו ברשויות הסמוכות. העירייה: "נושא האינטרנט אינו רלוונטי לנסיעתו השנה, מכיוון שהוא בשלבים מתקדמים עוד טרם נסיעתו". טירת כרמל 2022. ניוז חיפה קריות ימשיך לעקוב

 

העולם הדיגיטלי הוא חלק דומיננטי בחיינו, על כך אין ויכוח. המעבר מהמאה ה-20 למאה ה-21, סימן את סופו של העידן הישן, בו נפרדנו מאנציקלופדיות עבות כרך, לטובת מאגרי מידע אדירים ומזמינים, שנמצאים במרחק לחיצת כפתור.

ככל שחולף הזמן כך הופכת הטכנולוגיה לזמינה יותר והשימוש בה מתחיל כבר בגיל צעיר מאוד. העולם הדיגיטלי משמש כבר שנים גם מערכת החינוך והתלמידים בימינו מורגלים ויודעים כבר מהגיל הרך, כיצד למצוא במהירות מידע, להיעזר בכלים הדיגיטליים ולהשתמש בהם גם במהלך חייהם הבוגרים.


העולם הדיגיטלי נוכח היטב גם בבית הספר היסודיים, כשהתלמידים מגישים עבודות ומבחנים באמצעות האינטרנט.

 

ראש עיריית טירת כרמל, אריה טל, בכנס ערים חכמות בברצלונה. צילום פייסבוק לפי סעיף 27 א' לחוק זכויות יוצרים

 

מכיוון שהעולם הדיגיטלי מלווה אותנו מהיום הראשון לחיינו, גם גני הילדים מחוברים לרשת האינטרנט, באמצעות תוכנת "גוגלה" (googale), שמאושרת על ידי משרד החינוך עבור ילדי הגנים, ובאמצעותה ניתן להשתמש בתכנים של משרד החינוך, שמותאמים לילדי הגן.

"גוגלה" היא סביבת תוכן לגיל הרך, הכוללת כלים ממוחשבים לילדים: כלי חיפוש מידע, דואר אלקטרוני, כלי לאיסוף והצגת נתונים ומעבד תמלילים. הכלים מבוססים ייצוג סימבולי מלווה אודיו והמידע מוצג בסרטונים שמלווים בקריינות ובמילה כתובה.

אם כך, מדוע לא זוכים גם ילדי הגנים בעיר טירת כרמל ליהנות מכל העושר החינוכי הזה?

 

מדוע לא זוכים גם ילדי הגנים בעיר טירת כרמל ליהנות מכל העושר החינוכי הזה? בתמונה, גן ילדים, השבוע בטירת כרמל. צילום פרטי

 

התמונה החינוכית שמפרסם משרד החינוך אינה מחמיאה במיוחד לטירת כרמל בכל הנוגע להישגי תלמידיה בבחינות הבגרות ובהצטיינות, ולמרות שמדובר בתלמידי י"ב, הרי ידוע לכל, שהחינוך מתחיל כבר בגיל צעיר, כבר בגן הילדים.

במחקרים שנערכו מאז כניסת האינטרנט לגני הילדים במערכת החינוך, נמצא שלזמינותו של מחשב בגן הילדים, יש תפקיד מרכזי בפיתוח ארוך טווח של מיומנויות מחשב לילדים בגיל הרך, כמו סיוע להפחית את הפער הראשוני בין ילדים, פער הנובע ממצב סוציו־אקונומי שונה ומהיעדר נגישות למחשב בבתיהם.

עוד העלו מחקרים כי ילדים עם מוגבלויות, ילדים ביישנים וילדים שלא הצליחו להשיג את המיומנויות הנדרשות בתחומי השפה, המדע והחשבון, הצליחו יותר בסביבת הלימודים הממוחשבת, מאשר בסביבת הלימודים הרגילה.

מחקר נוסף (2014, Tsai, & Li, Hsin) עלה שלנגישות לסביבות הדיגיטליות, יש השפעה חיובית על תפקוד הילדים מבחינות התפתחותיות, חברתיות, קוגניטיביות, רגשיות, לשוניות ומרחביות.

מחקרי אורך אחרים הצביעו על קשר חיובי בין השימוש באינטרנט בגיל הרך, לפני הכניסה לבית הספר, ובין הישגים לימודים בבית הספר בכל התחומים, ובעיקר בתחומים הקשורים ליכולות שפה.

 

מחקרים מעלים כי ילדים עם מוגבלויות, ילדים ביישנים וילדים שלא הצליחו להשיג את המיומנויות הנדרשות בתחומי השפה, המדע והחשבון, הצליחו יותר בסביבת הלימודים הממוחשבת, מאשר בסביבת לימודים רגילה. צילום אילוסטרציה

 

ואולם, מתברר כי בטירת כרמל, עיר בה מכהן ראש עיר שנוהג לטוס לכנס "ערים חכמות" בברצלונה, אין דבר בסיסי כמו אינטרנט בגני ילדים.

בחודש נובמבר האחרון, חזר ראש העירייה מעוד כנס "ערים חכמות" בברצלונה ופירסם: "נחתתי הבוקר בישראל לאחר שהשתתפתי בימים האחרונים בכנס ערים חכמות בברצלונה שבספרד בנושא חדשנות עירונית. מטרת הכנס הייתה ליצור עתיד טוב יותר לערים ולאזרחיהן. שוחחתי עם ראשי ערים מרחבי העולם בנוגע לאתגרים הנוגעים לכולנו ומציאת פתרונות ייחודיים לאתגרים אלו. לקחתי חלק בהרצאות ביחד עם מנהיגי תאגידים, נציגי ציבור, יזמים, מומחים ואנשי אקדמיה מכל רחבי העולם ואת הרעיונות מברצלונה אני איישם בטירת כרמל. שבת שלום לכל תושבי עירי היקרים".

בחודש ינואר השנה, גם התפאר ראש העירייה בריאיון שנערך עמו באחד מכלי התקשורת המקומיים במערכת החינוך, ואמר: "התחום המוביל בעיר שלי הוא תחום החינוך, תחום שבו הפכנו להיות מודל ארצי. אצלנו תחום החינוך מתחיל מהגיל הרך עד החטיבות העליונות וממשיך בתמיכה בבוגרים שלנו לאחר שירות צבאי להמשך לימודים באקדמיה".

 

תיכון שיפמן טירת כרמל. צילום: דורון גולן

מחקרי אורך הצביעו על קשר חיובי בין השימוש באינטרנט בגיל הרך, לפני הכניסה לבית הספר, ובין הישגים לימודים בבית הספר בכל התחומים, ובעיקר בתחומים הקשורים ליכולות שפה. בתמונה, תיכון שיפמן טירת כרמל. צילום: דורון גולן

 

מבדיקה עם הרשויות הסמוכות לטירת כרמל – מועצה אזורית חוף כרמל, נשר וחיפה – מתברר כי כל גני הילדים ברשויות הללו מחוברים לרשת האינטרנט.

כיום חיבור לאינטרנט הוא דבר של מה בכך אפילו ביישובי הפריפריה המרוחקים ועל אחת כמה וכמה ביישובים עירוניים, שבהם גני הילדים נמצאים בתוך שכונות שכבר מרושתות בתשתיות תקשורת חדישות.

באתר עיריית טירת כרמל מפורסמות המילים האלו: "חזון מערכת החינוך. חריצות : עבודה קשה ומאמץ , התמדה ויזמות. חדשנות : סקרנות , יצירתיות , מדע ,טכנולוגיה ,אומנות וספורט. קהילה : שותפות ומעורבות ,התנדבות וערבות הדדית , עבודת צוות וגאוות יחידה. מטרת מערכת החינוך בטירת כרמל היא לאפשר לכל תלמיד ותלמידה להצמיח כנפיים ולעוף לפסגות החדשנות , תך כדי עבודה קשה , מאמץ ושיתוף פעולה בצוותים".

ונצטט עוד משפט מתוך אתר העירייה שאומר: "חידוש מוסדות החינוך הקיימים והתאמתם לעידן הטכנולוגי המתקדם תוך שימת דגש על דרכי הוראה ולמידה המותאמות למאה עשרים ואחת".

אולם את ההורים בטירת כרמל, המשפטים האלו אינם מרשימים. "הופתעתי כשהגננת אמרה לי שאין אינטרנט בגן", אומר הפעיל החברתי מאור עקראוי, שבתו לומדת בגן חובה בעיר: "באתי מנשר ושם כל הגנים מחוברים. זה לא הגיוני שבגני ילדים אין אינטרנט, זה הזוי. כשילד מגיע לכיתה א', חלק מהמיומנויות שלו זה שליטה במחשב. תוכנת גוגלה מאפשרת לילדים בגן לחקור, לעשות חיפוש, לחשוף אותו לעולם של טכנולוגיה".

"העירייה לא רוצה להתקדם למאה ה-21", אומר עקראוי, "העירייה לא יודעת לזהות את הצרכים של התושבים. אם לא נותנים כלים מגיל גן, איך מצפים לקצור הצלחות? דבר כל כך בסיסי שאין בגני ילדים. זה לא עובד ככה".

 

גן ילדים בטירת כרמל. צילום: דורון גולן

גן ילדים בטירת כרמל. צילום: דורון גולן

 

מרבית התלונות על אי חיבור גני ילדים לאינטרנט מגיע מתושבי השכונות החדשות, אותן שכונות שבהן מתפאר ראש העירייה על צמיחתה של העיר.

מרבית התושבים בשכונות האלה הגיעו מרשויות מקומיות כמו חיפה, נשר וחוף כרמל ועבורם זה דבר רגיל שגן הילדים מחובר לאינטרנט כחלק מתוכנית הלימודים בגני הילדים.

תושבת העיר, ששלושה מילדיה לומדים בגני ילדים והיא עצמה חברה בוועדי הורים בעיר, מספרת:

"דיברתי עם הגננת בגן חובה שאמרה שאין לה אינטרנט וגם בגן של ילד נוסף אין אינטרנט וזה מצער אותי. יש תוכניות המותאמות לגילאי גן וזו עוד מיומנות לעבוד באמצעותה עם הילדים. הרי אין בעיה בכך שהגננת תראה לילדים סרט חינוכי ותיצור אינטראקציה בין הילדים על בסיס התכנים. זה עצוב שבשנת 2022 לא נותנים את זה לילדים שלנו. הגננות מפחדות לדבר ואנחנו, ההורים, צריכים להיות הפה שלהן. הרשות המקומית היא זו שאמורה להציף מה שצריך".

מתברר כי ישנם גני ילדים אשר לא מחכים שהעירייה תחבר אותם לאינטרנט. ישנן גננות שמשתמשות בטלפון הנייד או בטאבלט שלהן כ"נקודה חמה" בכדי להראות לילדים את תכני משרד החינוך וליצור פעילויות בגן.

יש לציין כי על פי הנחיות משרד החינוך, חיבור האינטרנט של גני ילדים חייב להיות חיבור חוטי למחשב שמסופק על ידי משרד החינוך.

 

גן ילדים בטירת כרמל. צילום: דורון גולן

כיום חיבור לאינטרנט הוא דבר של מה בכך אפילו ביישובי הפריפריה המרוחקים ועל אחת כמה וכמה ביישובים עירוניים, שבהם גני הילדים נמצאים בתוך שכונות שכבר מרושתות בתשתיות תקשורת חדישות. גן ילדים בטירת כרמל. צילום: דורון גולן

 

משרד החינוך מפרסם באופן רשמי: "רשת האינטרנט בגן הילדים מאפשרת מגוון של פעילויות: חקר עולמות, תקשורת ושיתוף. התכנים המופצים ברשת האינטרנט מוצגים במדיות שונות – טקסט, תמונות, קולות, תנועה (סרטים ואנימציות),  המשמשים כגירוי והרחבה לתהליכי למידה בגן ומציעים מגוון של נקודות מבט. האינטרנט בגן הילדים מנגיש לגננת ולילדים מידע רב ומגוון בפעילויות מתוכננות ובפעילויות מזדמנות".

אחת האימהות מספרת: "זה אבסורד שאין דבר כל כך בסיסי בגן ילדים. הילדים היום כבר מסתובבים עם טלפונים ניידים ויש להם מחשבים בבית, אבל זה לא תחליף לכך שהצוות החינוכי יישב על הילדים ויקנה להם כלים טכנולוגיים, שיעזרו להם בבית הספר מתוך נקודת מבט חינוכית. הרי התכנים זמינים ומאושרים על ידי משרד החינוך.

לצערי, לא לכל ההורים יש זמן במהלך היום להקנות לילדים שלהם כלים טכנולוגיים ועבור הילדים, השעות שבהן הם שוהים בגן יכולים לספק ערך מוסף, חוויה ועניין, ולתרום להם והם כלים מועילים. אינטרנט לא בא על חשבון זמן משחקים בחצר, אלא כתוספת והוא יכול להיות יעיל מאוד, בעיקר בימים שבהם אי אפשר לצאת לחצר, כמו בימי גשם".

עוד נקודה שכדאי לעירייה לשים לב אליה, היא שהאכזבה של תושבים בעיר ממערכת החינוך כבר בשלב כל כך מוקדם, מובילה לעזיבה של העיר.

ערכנו השבוע שיחות עם תושבים בעיר, הורים שמתבוננים גם לעבר עתיד הילדים, שנמצאים כעת רק בגיל בגן, והם אומרים: "הילדים מתחילים את החינוך כבר בעמדת נחיתות וזה הולך ומחריף עם השנים וממשיך למה שאנחנו רואים שקורה בבתי הספר בעיר ולתוצאות בגרות. אין שום סיבה שהילדים שלנו יישארו פה ויתחנכו פה".

ל"ניוז חיפה קריות" גם נמסר על זוגות צעירים שהגיעו לעיר לפני כמה שנים וכעת הם נמצאים בהליכים אקטיביים לעזוב את טירת כרמל עקב אכזבתם ממערכת החינוך.

 

עיריית טירת כרמל. צילום: דורון גולן

עיריית טירת כרמל. צילום: דורון גולן

 

"ניוז חיפה קריות" פנה למחוז חיפה במשרד החינוך על מנת לקבל את התייחסות המשרד לשילוב העולם הדיגיטלי בגני ילדים. "משרד החינוך ממשיך בצעדים לחיזוק הגיל הרך ולצמצום הפערים הטכנולוגיים במערכת החינוך. לאור זאת, יוצאת שרת החינוך במהלך רחב ומקיף שבמסגרתו היא תקצה לכל גננת בחינוך הממלכתי מחשב נייד, המצויד במודם סלולרי לגלישה באינטרנט. זאת ועוד, היא תקצה לכל אחד מגני הילדים בעשרוני טיפוח 1-5 מחשב נייח ותשתית גלישה. מדובר ברכישה של כ- 25,000 מחשבים ניידים שיוקצו לטובת כ- 18,500 גננות ולכ- 6,500 גנים".

עוד נמסר ממשרד החינוך: "כאמור, המהלך מהווה חלק מהמדיניות שמובילה שרת החינוך לחיזוק הרצף החינוכי במערכת החינוך והצורך בהטמעה של אוריינות דיגיטלית  בקרב ילדי מערכת החינוך כבר בגיל הרך. הפעילות הדיגיטלית בגן תרחיב את הידע ותעמיק את ההבנה של הילדים סביב תופעות ואירועים מעולם הטבע ומתחומי האומנות והמדע. היא תעשה באמצעים ויזואליים וקוליים ותייצר בעבור הילדים חוויה לימודית מעשירה. כמו-כן, שילוב המחשבים הנייחים בעשירוני הטיפוח הנמוכים, יאפשרו לילדי הגנים הללו לחוות ולהתנסות באמצעים דיגיטליים לקראת כניסתם לבית הספר. הם ישביחו את איכות ההוראה, תוך התאמתה לצרכים וליכולות של הילדים. המשרד ילווה את הלימוד בגנים באמצעות הכשרות לגננות ולגננים והוא יעניק להם שירותי תחזוקה שוטפים".

מעיריית טירת כרמל נמסר: "אכן נושא החינוך בעיר נמצא בסדר העדיפויות של הרשות ושל ראש העיר אריה טל. לעצם העניין, בשנה האחרונה אגף החינוך עובד על תוכנית כללית אותה מוביל מנהל המחשוב ומנהל אגף החינוך להתקנת קווי אינטרנט לכלל גני הילדים בעיר, בנוסף רכשה עיריית טירת כרמל מחשבים שהותקנו בכל גני החובה בעיר, כך שבעצם אתם מתפרצים לדלת פתוחה. אגף החינוך עושה לילות כימים להביא את מיטב החדשנות הן פדגוגית והן פיזית על מנת להפוך את מערכת החינוך בעיר למובילה בכל התחומים. לגבי נסיעתו של ראש העיר אריה טל לכנס ערים חכמות בברצלונה, ראש העיר מביא איתו רעיונות רבים על מנת לשדרג את את כלל המחלקות והשירותים בעיר בכלל ואת מערכת החינוך בפרט ונושא האינטרנט אינו רלוונטי לנסיעתו השנה, מכיוון שהוא בשלבים מתקדמים עוד טרם נסיעתו".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

איפה תבלו את חג הפסח?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בטירת כרמל

 • אלי כהן ואפרת דוד ששון: המסע המשותף עבור הקהילה בטירת כרמל

  שני האנשים, שנקודת שבר אחת בחייהם גרמה להם להפוך לשליחי ציבור ולצאת לדרך הפוליטית, החליטו לאחד כוחות יחד ועם הרבה ערכים משותפים לצאת לדרך חדשה ולרוץ ברשימה אחת לראשות העיר, שבראשה עומד אלי כהן
 • מצוקת התחבורה לסמי עופר

  האם יהיו שאטלים מטירת כרמל למשחקי מכבי חיפה? בשבוע הבא אמורה להתקיים ישיבת עבודה למצוא פתרון
 • מערכת הבחירות בטירת כרמל מתחממת

  לאחר הקמפיין של הזמנה אישית לכוס קפה עם כל תושב\ת בעיר, יצא אלי כהן עם קמפיין שילוט חוצות ענק. כהן: נציג תוכנית עבודה מגובשת שנעשתה בשיתוף עם התושבים היקרים""
 • הפתעה: מה חיכה לתושבי טירת כרמל על ידית דלת ביתם?

  הבחירות המקומיות מספקות הזדמנות למועמדים להציג את המצע שלהם בדרך קריאטיבית ומקורית , כפי שנעשה על ידי אלי כהן שהודיע בדרך ייחודית על התמודדותו לראשות העיר טירת כרמל.
 • אלי כהן: לסייעות מגיע תנאים הוגנים. זה הזמן להרים את הכפפה

  סגן ראש עיריית קריית ים לשעבר ויו"ר איגוד ערים, אלי כהן: שולחים את היקר מכל לאחריותן של הסייעות, אבל לא מעניקים להן תנאים כראוי לעבודתן
 • סגן יו"ר הכנסת בביקור אצל יו"ר איגוד ערים

  יו"ר איגוד ערים חיפה אלי כהן אירח את סגן יו"ר הכנסת וחבר ועדות חוץ וביטחון ניסים ואטורי, במסגרת הביקור דנו השניים במספר נושאים לשיתופי פעולה איזורים
 • בני נוער מטירת כרמל יוכשרו להיות שופטי כדורגל

  רוצים להיות שופטי כדורגל? ההתאחדות לכדורגל ואיגוד השופטים, בשיתוף עיריית טירת כרמל ומרכז הנוער, יקיימו במהלך חודש דצמבר 2022 קורס שופטי כדורגל המיועד לבני נוער מגיל 14.
 • החיים בוורוד

  אירוע השיא לסיכום חודש המודעות לסרטן השד בטירת כרמל
 • יום ההליכה העולמי בטירת כרמל: כל דקה נחשבת

  יש להצטייד בנעליים סגורות ובכובע. ההשתתפות בפעילות הינה ללא עלות, אך כרוכה בהרשמה מראש
 • בתי הספר לוקחים אחריות על הסביבה

  שני בתי ספר בטירת כרמל התחדשו השבוע בציוד שקיבלו מהקרן הקיימת לישראל, במסגרת שיתוף פעולה עם העירייה באמצעות האגף לקשרי קהילה
 • שיא כל הזמנים במספר התלמידים בטירת כרמל

  מספר שיא של 5,879 תלמידות ותלמידים יפתחו בטירת כרמל את שנת הלימודים תשפ"ג: בגני הילדים ילמדו השנה 1,706 תלמידים, בבתי הספר היסודיים – 2,762, ובבתי הספר העל יסודיים – 1,411 תלמידים.
 • הצלחה מסחררת לפסטיבל הנוער

  מאות בני נוער, בוגרי כיתות ז'-י"ב, השתתפו בפסטיבל הנוער של טירת כרמל, שנערך במרכז הנוער בעיר.
 • קיץ 2022: שבוע הנוער בטירת כרמל

  עיריית טירת כרמל חוגגת עם הצעירים ומזמינה את בני הנוער לשורה של אירועי "קיץ הכי עשר", שיגיעו בשבועיים הקרובים לשיאם עם צאתו לדרך של "שבוע הנוער" ובסיומו – פסטיבל הנוער 2022
 • נחנך המבנה המשולב של מרכז הפעו"ט וטיפת חלב 

  המבנה החדש והייחודי נחנך בטקס חגיגי, במעמד ראש העיר טירת כרמל, אריה טל; ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, פרופ' מנואל טרכטנברג, מנהלת מרכז הפעו"ט, ד"ר ענת בר, ורופאת המחוז, ד"ר סוניה חביב, ובהשתתפות מנהלות בתחום הגיל הרך מרחבי הארץ.
 • תרומות לשיפוץ בית הכנסת של עולי עיראק

  קהילת המתפללים של בית הכנסת יהודה אליאס מחפשת בימים אלו תרומות להשלמת שיפוצו של בית הכנסת שהוקם לפני 65 שנה
 • הו ברצלונה ברצלונה: "עיר חכמה"? לא בגני הילדים בטירת כרמל

  ראש עיריית טירת כרמל, אריה טל, מתגאה בכך שמערכת החינוך נמצאת בראש סדר העדיפויות. הוא גם מקפיד לטוס לכנס "הערים החכמות" שנערך בברצלונה. אך דבר בסיסי כמו חיבור לרשת האינטרנט, לא קיים בגני הילדים בעיר ולכן הם אינם יכולים ליהנות מהתכנים החינוכיים כמו ברשויות הסמוכות. העירייה: "נושא האינטרנט אינו רלוונטי לנסיעתו השנה, מכיוון שהוא בשלבים מתקדמים עוד טרם נסיעתו". טירת כרמל 2022. ניוז חיפה קריות ימשיך לעקוב
 • תושבים מתרעמים: "אלה לא כבישים בכפר בלבנון - אלא בעיר 'הבוטיק' טירת כרמל"

  כל רשות מקומית מחויבת לדאוג לתחזוקה נאותה של הכבישים בתחומה, אך נראה שבטירת כרמל מחכים לרגע האחרון כדי לפתור בעיות שעלולות לגבות קורבנות בנפש והיא חשופה לתביעות משפטיות. אחד התושבים: "יש לי רכב חדש ובכל נסיעה אני נכנס לבורות שהורסים את הבולמים והצמיגים". מומחה לתחבורה: "נזקים שלא מתקנים כמו מעברי חצייה או פסי הפרדה דהויים – בין הגורמים המשמעותיים לתאונות דרכים". טירת כרמל 2022
 • בניגוד לטענות גורמים פוליטיים: המשרד להגנת הסביבה תומך בפיתוח חוף רחצה לתושבי טירת כרמל

  עיריית טירת כרמל סגרה את חוף הים שלה בפני התושבים באמצעות שער ברזל וסלעים. גורמים פוליטיים בעיר, טענו כי המשרד להגנת הסביבה הוא זה שלא מאשר פיתוח בחוף, אך בתגובה רשמית לפניית "ניוז חיפה קריות" הודיע המשרד כי הוא תומך בפיתוח חוף רחצה לטובת התושבים. בעיריית טירת כרמל בחרו שלא להתייחס
 • תאונת דרכים עם חזיר בר בטירת כרמל. צילום: אודי אמסלם

  הנה זה מתחיל: תאונת דרכים ראשונה עם חזיר בר בטירת כרמל

  רק בשבוע שעבר סיפרו תושבים בטירת כרמל ל"ניוז חיפה קריות", על החששות מחזירי הבר שנצפים לאחרונה יותר ויותר בשכונות העיר. הלילה (ראשון) אירעה תאונת דרכים בין רכב פרטי לבין חזיר בר ברחוב מוצקין
 • מדוע מונעת עיריית טירת כרמל מתושביה את הגישה אל חוף הים?

  חוף טירת כרמל זכה לציון גבוה על ידי המשרד להגנת הסביבה, אבל את התושבים, בהם גם חברי מועצת העיר, זה לא מנחם. הסיבה: העירייה סגרה כבר לפני שנים את חוף הים ואינה מאפשרת להם ליהנות ממנו: "לדעת שיש כאן חוף ים שיכול להיות מדהים, אבל הוא סגור, זה נורא מרגיז ומקומם", רותחים התושבים: "עד מתי נהיה כמו קבצנים שמתארחים בחופים של ערים אחרות?" מעיריית טירת כרמל לא נתקבלה תגובה
 • תושבים בטירת כרמל: "אין תרבות ופנאי. האטרקציה הכי גדולה בעיר זאת הגלידריה"

  סקר של מכון מדגם מצביע שמרבית תושבי העיר טירת כרמל, אינם שבעי רצון מפעילויות התרבות והפנאי בעירם. תושבים בעיר טוענים שתחום התרבות והפנאי מוזנח קשות וחלקם אף התייאשו והחלו יוזמים בעצמם פעילויות: "כשאני חוזר מהעבודה ורוצה לצאת לאיזה מקום, אין לאן לצאת, אז יוצאים לעשות קניות. העיר נחרבת". תמונת מצב 2022
 • "חזרה במנהרת הזמן": קרוואנים לתלמידים ביוזמת עיריית טירת כרמל

  העירייה הציבה שני קרוואנים שישמשו ככיתות לימוד לתלמידי בית הספר "אריאל". ההורים מוחים וטוענים שמדובר בתכנון לקוי: "שלוש שנים שתקציב החינוך בעיר לא עולה וזה בדיוק מה שמשקף ומנציח את הפערים בתחום החינוך", הפעיל החברתי דור אדרי: "שום חזון, שום תכנון קדימה. כאילו מודעים לכך שתגיע המכה אבל מסתפקים בפלסטר ואומרים עשינו מאמץ. זה לא עובד ככה! לא ידעתם שיגיעו תלמידים נוספים לעיר? למה ילדים צריכים ללמוד בקראוון כמו לפני שנים?"
 • סקר מכון "מדגם" בראשות מנו גבע קובע: תושבי טירת כרמל רוצים ראש עירייה חדש

  סקר מכון "מדגם" בראשות מנו גבע, קובע כי מרבית תושבי טירת כרמל מעדיפים ראש עירייה חדש. רק 19 אחוזים מהמשתתפים בסקר היו מצביעים היום לראש העירייה המכהן, מה שמשקף שפל חסר תקדים במעמדו של אריה טל
 • "השנה מחדשים את המתחם השכונתי יחד"

  פעילות קהילתית מרגשת ומוצלחת נערכה  על ידי אגף הרווחה והשירותים החברתיים ואגף קשרי קהילה בהשתתפות קהילות ותיקים, צעירים הורים וילדים מהשכונות הוותיקות והחדשות בעיר בסימן "השנה מחדשים את המתחם השכונתי יחד"
 • עגלה ניידת

  השבוע חנכנו לראשונה את העגלה הניידת של הרשות לביטחון קהילתי טירת כרמל.
 • טירת כרמל מובילת שינוי לאורח חיים בריא

  הפנינג בריאות קהילתי בפארק גלי כרמל בשיתוף אגף קשרי קהילה ,המתנ״ס ומכבי שירותי בריאות.
 • הפנינג שוקחתן שני בסימן קיימות

  כחלק מחזונה של טירת כרמל כעיר אקולוגית נערך בחמישי האחרון בפארק נחל גלים הפנינג שוקחתן שני בסימן קיימות.
 • חדש  בטירת כרמל! קורס הנחית קבוצות לגיל השלישי

  הקורס חלק מתוכנית של אגף לשירותים חברתיים ,מרכז גישור ודיאלוג בקהילה  אשר מקנה למנחים יכולת הובלת תהליכים במערכת של שינויים ותנאי אי ודאות .
 • הקרנבל הסביבתי של תאגיד מ.א.י הגיע לטירת הכרמל

  מרכז המבקרים מהמתקדמים והחדשניים בעולם למיחזור פסולת אלקטרונית וסוללות – מ.א.י פקטורי, הגיע לטירת הכרמל,  בנוכחות ראש העיר אריה טל,  מנהל מחלקת חזות העיר אריה וגנר ,מנכ"ל תאגיד מאי דן הלמן וסמנכ"ל התאגיד דןתן קבק.
 •  "ראש העיר ליום אחד"

  הזוכה השלישי והאחרון בהגרלת "ראש העיר ליום אחד",  ליאור סוקולבסקי הגיע הבוקר ללשכת ראש העיר אריה טל.
 • ראש עיר ליום אחד בטירת כרמל

  ראש העיר אריה טל אמר הבוקר: "זו חוויה מדהימה לשמוע דעה של הדור הצעיר, הדור הזה הוא העתיד של טירת כרמל"
 • גינה קהילתית בפארק נחל גלים

  אחת מפנינות העיר טירת כרמל היא הגינה הקהילתית הפורחת בפארק נחל גלים במערב העיר. קבוצת מתנדבים נהדרת שעושה לילות כימים בכדי להפוך את הגינה לאחת היפות באזור.
 • טירת כרמל: ביה"ס "החותרים" פתח לראשונה את שעריו

  מלבד בית הספר החדשני נחנכו הבוקר בטירת כרמל גם שישה גני ילדים
 • אריה טל: "המשימה המיידית היא להתחיל את שנת הלימודים בזמן"

  ראש העיר אריה טל בירך במהלך כנס הנהגה חינוכית בטירת כרמל, את הצוותים החינוכיים ואיחל להם שנה מוצלחת
 • ראש העיר אריה טל קורא לבני הנוער ללכת להתחסן

  ראש העיר אריה טל, קורא היום לבני הנוער להגיע למתחמי החיסון של קופות החולים השונות ולהתחסן כדי למנוע סגירה של מוסדות חינוך בעיר כבר בתחילת שנת הלימודים תשפ"ב.
 • שני תיכונים בטירת כרמל זכו בפרס הצטיינות  

  שני בתי הספר התיכוניים בעיר שיפמן ואריאל זכו בתגמול דיפרנציאלי בדירוג 4 , צוותי החינוך בבתי ספר אלו יקבלו תגמול כספי על עבודתם ממשרד החינוך.
 • ראש עיריית טירת כרמל ערך סיור במוסדות החינוך העיר

  נערכים לשנת הלימודים החדשה: מנהלי המחלקות דיווחו לראש העיר אריה טל על ההתקדמות בעבודות ועל הצפי לסיומם
 • מבצע ניקיון רחב לקראת חגי תשרי

  במסגרת היערכות של עיריית טירת כרמל ומחלקת חזות העיר לחגי תשרי, החלו בימים אלה במבצע ניקיון רחב לקראת החגים הקרבים.
 • ביקור בכירי הנהלת בנק מרכנתיל

  ראש העיר הציג את ההתפתחות העיר והבעיות הכלכליות העומדות בפניה, כולל פיתוח עסקים והתמיכה בהם.
 • הפנינג בפארק הכלבים בטירת כרמל.

  הפנינג בשיתוף פעולה של אגף קשרי קהילה עם מרכז הצעירים ובחסות חברת פט צויס, שכל מטרתו לעורר מודעות לשמירה על עיר נקייה.
 • אזרחים וותיקים בטירת כרמל חוגגים סוף שנה של פעילויות

  בוקר אנרגטי עם מאיה טולדנו התקיים עבור האזרחים הוותיקים במעמד, ראש העיר אריה טל ומנהלת אגף לשירותים חברתיים, איתנה שר-שלום.
 • לראשונה בטירת כרמל: יום ייחודי לענף הספורט נינג'ה

  יום פעילות מיוחד בסימן ספורט הנינג'ה התקיים באולם הפיס ביום רביעי האחרון. במסגרת האירוע, הוקם בתוך האולם מסלול נינג'ה קידס שכלל טבעות, סולמות, מסלול דילוג וקיר.
 • יריד צעירים וסטודנטים

  כ-60 צעירות וצעירים השתתפו אמש ביריד "צעירים וסטודנטים" במרכז הצעירים בטירת כרמל.
 • נפתח פארק הכלבים בטירת כרמל

  עיריית טירת כרמל שמחה לבשר, כי למרות מחלוקות משפטיות לגבי פארק הכלבים שנפתח בשכונת נוף ים (החותרים), ראה בית המשפט עין בעין עם עיריית טירת כרמל והוועדה המקומית לתכנון ובנייה ודחה את טענות התביעה.
 • במהלך השנים 2020 -2019 בוצע סקר טבע עירוני בתשתיות הטבעיות  של טירת כרמל, במסגרת הסקר מופו ערכי הצומח והחי המצויים בתחומי העיר.
 • תוכנית אב שנתית

  במפגש שנערך בשבוע שעבר, נפגשו נשים מכלל המחלקות בעירייה והקהילות בעיר במטרה לקיים תוכנית אב שנתית באירועים שקשורים לנשים והעצמה נשית.
 • נבחרה מנהלת לבית ספר החדש "החותרים"

  שושי אבידן תושבת קרית טבעון, נשואה +3 , בעלת תואר שני במנהל מערכות חינוך מאוניברסיטת חיפה , יועצת ארגונית ובוגרת תוכנית הכשרה ליועצים ארגוניים , מכללת אורנים.
 • חיילים משוחררים

  בשבוע שעבר התקיימה סדנה לפני שחרור לחיילות וחיילים תושבי טירת כרמל.
 • שוק קח-תן קהילתי

  אגף קשרי קהילה בשיתוף פעולה עם מרכז צעירים שי עטיה ואפרת זומר, ערכו בחמישי האחרון בפארק נחל גלים שוק קח-תן קהילתי שכלל גם מעגל מתופפים ושלל הפתעות.
 • חוף הים של טירת כרמל

  ראש העיר אריה טל, מנכ"ל העירייה אבישי כהן והגזבר הרצל רגב, החליטו לקחת את נושא החוף הלא מוכרז צעד אחד קדימה
 • יום ללא עישון 

  בבית ספר "עליזה ארבילי דגניה בטירת כרמל" חברו סגנית בית ספר לני בוגנים והמורה גלית שפירא לתכנית יישובית בטירת כרמל בריכוזה של אתי כהן.
 • מתנדבי זה"ב בגן חוזרים לשגרה

  זה"ב בגן הינה תכנית מדהימה המשלבת מתנדבים המלמדים בגני הילדים את נושא הזהירות בדרכים.
 • פארק כלבים בטירת כרמל

  ראש העיר אריה טל, מנכ"ל העירייה אבישי כהן,  מנהלת אגף קשרי קהילה אירמה אלואשוילי וסגן מנהל אגף שפ"ע, בני פינטו, הגיעו אמש לחנוך את פארק הכלבים הראשון בטירת כרמל.
 • יום הזכרון לעולים מאתיופיה שנספו בסודן

  בטקס מרגש במעמד ראש העיר, אריה טל , צוין יום הזכרון בערב יום ירושלים.
 • אירוע יום הניצחון בטירת כרמל

  ביום ראשון השבוע (9.5.21) התקיים טקס מרגש באנדרטת הנופלים במלחמת העולם השנייה, במעמד ראש העיר אריה טל.
 • שיתוף פעולה בין מחלקת החינוך ואגף קשרי קהילה

  שיתוף פעולה בין מחלקת החינוך ואגף קשרי קהילה עם רשות העתיקות, הביא לפרויקט מבורך, בו משתתפים בתי הספר היסודיים בעיר.
 • ערב שכולו על טהרת הבריאות

  השבוע בספרייה העירונית, נערך ערב שכולו על טהרת הבריאות, ערב אותו יזמה, אתי כהן רכזת המתנדבים בעיר. הערב כולו בשיתוף פעולה של אגף קשרי קהילה בניהולה של אירמה אלואשוילי ומתנ"ס טירת כרמל.
 • הענקת אות המצטיין ע"ש אלעד ריבן ז"ל

  ב19.02.2021 הוענקה לויולטה אבייב אות הצטיינות במתכונת זום, בשל מגבלות הקורונה. השבוע, פגש בלישכתו ראש העיר אריה טל, את טיולטה אבייב והעניק לה את תעודת ההצטיינות באופן רשמי.
 • "אני ישראלי"

  ראש העיר אריה טל, סגניו, יאיר סיידה ומוריס בנימין ביחד עם מנהל החינוך, ציון סודרי,  הגיעו לבית ספר דגניה ע"ש עליזה ארבילי, לברך את הילדים בטקס "אני ישראלי" לקראת יום העצמאות.
 • ראש העיר אריה טל סייר באתר חפירה ארכיאולוגי בטירת כרמל

  הצוות אשר ביקר היום בשטחי החפירה המערביים, התרשם מהממצאים החדשים
 • האסון השחור של חופי הים

  כבר כמעט חודשיים שמדינת ישראל מתמודדת עם האסון השחור של חופי הים, כמויות גדולות של זפת הושלכו לים והציפו את החופים.
 • חגיגות המימונה המסורתית

  בשנה שעברה עצרה המסורת בשל משבר הקורונה, השנה חזרנו לשיגרה ושוב הגעתי לכבד משפחות בטירת כרמל.
 • סדנת תגבור לימודית

  עם תחילת חופשת הפסח נפתחה במתנ"ס סדנת תגבור לימודית לתלמידי כיתות ז'-ט'.
 • ועדת ההיגוי לקידום ועידוד 5 יחידות מתמטיקה

  ביום ראשון האחרון התכנסה וועדת ההיגוי לקידום ועידוד 5 יחידות מתמטיקה. הוועדה אשר פועלת לצורך הטמעת פרויקט "קרן טראמפ" בחסות מכון דוידסון כוללת את צוותי ההנהלה והפדגוגיה משני מוסדות החינוך העל יסודיים ברשות, "שיפמן" ו-"אריאל", נציגות קהילת מורי ומורות המתמטיקה, מנהל אגף החינוך,  ציון סודרי, המנהלת על בתי הספר העל יסודיים,  אירית זליג והמלווה מטעם מכון דוידסון,  יפעת נחשון.
 • העצמה נשית בטירת כרמל

  יום האישה הבינלאומי שחל בשבוע שעבר בתוספת החזרה למופעי התרבות הביא איתו ערב בלתי נשכח בסימן העצמה נשית בטירת כרמל
 • צעירים - זה הזמן לתת כתף ולחזור לעבודה

  עם פתיחת המשק, שוק העבודה זועק לצעירים לחזור באופן בהול אך 30% מהם טרם התחסנו כלל. הם מצידם בכלל מנופפים בחל"ת שקרוב לסיום. ומה אז ?
 • יחד נשנה את כיוון הרוח

  מרכז צעירים וחדשנות קיים הרצאה מקוונת לרגל יום האישה הבינלאומי.
 • במחלקת חזות העיר עובדים במרץ לקראת החג

  חג הפסח בפתח ובמחלקת חזות העיר עובדים במרץ בכדי לסיים את עבודות הגינון בבתי הכנסת בעיר.
 • אולמפיאדת רמון לחלל

  תלמידי הנבחרת אשר עבדו בשיתוף פעולה, בהתמדה ובמסירות רבה צלחו עד כה את שלושת השלבים הראשונים ועל ידי כך גברו על קרוב ל-300 בתי הספר שונים. בשלב חצי הגמר הם יתמודדו מול 30 בתי הספר האחרונים המשתתפים בתחרות. אנו מאמינים בהם באמונה שלמה ומאחלים להם המון הצלחה. עדי ברקוביץ, מנהלת אשכול הפיס , טירת כרמל […]
 • גאווה מקומית

  התלמיד גלעד קורובין נבחר לנגן כסולן עם התזמורת הסימפונית חיפה.
 • הורים בטוחים ברשת

  "בכל הקשור בשמירה על ביטחון ילדינו, יש אינספור תוכנות בקרת הורים ואמצעי בקרה לניידים ולמחשבים של הילדים, אבל הדבר החשוב כשמדובר בילדים שלנו- זה לשמור איתם על תקשורת פתוחה, להתעניין ולהביע עניין אמיתי בעולם שלהם…..  תהיו פתוחים איתם ותסבירו בלי להטיף…"
 • טירת כרמל: שיירת השמחה של פורים ברחובות העיר

  חוגגים פורים בטירת כרמל, גם בתקופה מורכבת זאת בשיירת שמחה שעברה ברחובות העיר והקפיצה בשירה ובריקודים את התושבים שהודו לראש העיר ולצוות המשמח
 • מבצע ניקיון והצלה

  מאות מתנדבים משתתפים במבצע הניקוי וההצלה של בעלי חיים ימיים ברצועת החוף של טירת כרמל.
 • תלמידים ומחנכים שלא יתחסנו, לא יוכלו ללמוד וללמד

  כך קבע היום מנכ"ל עיריית טירת כרמל במהלך עוד ישיבת חירום בנושא נגיף הקורונה.
 • סוכם מתווה החזרה ללימודים בטירת כרמל

  צוותי הגנים ובתי הספר בטירת כרמל החלו בהכנות לקראת פתיחת מוסדות החינוך מחר (חמישי) בפני ילדי העיר