X

תערוכה חדשה ומרתקת במוזיאון הימי הלאומי: המסע שלי עם גרטה

מסעה המיוחד של פעילת האקלים הצעירה, גרטה תונברג, מאנגליה לניו-יורק בסירה המונעת באמצעות אנרגיה סולרית בלבד, עומד במרכז תערוכה חדשה במוזיאון הימי הלאומי בחיפה

התערוכה החדשה תציג במרכזה את סרטון האנימציה "המסע של גרטה תונברג", שיצרו המאיירות איה גורדון נוי ועינת רודמן, ובו מתואר סיפור ההפלגה של תונברג לנאום בוועידת האקלים בניו יורק ב־2019,  ללא טביעת רגל פחמנית. הסרט מחבר את המבקרים בני כל הגילים לנושא המאבק בהתחממות הגלובלית באופן רגשי ואסתטי, במטרה לעורר הזדהות עם אקטיביסטים הנאבקים בתופעה הרסנית זו, שהיא מעשה ידי אדם. התערוכה מצטרפת למגמה המציבה את משבר האקלים והרס הסביבה הימית כנושאים חשובים בתוכנית הפעילות של המוזיאון הימי הלאומי.

די, ילדה קטנה! פריים מתוך סרטון אנימציה – המסע של גרטה תונברג. יוצרות – איה גורדון נוי ועינת רודמן


גרטה תונברג, פעילה שוודית צעירה בתחום שינויי האקלים, שאפה להגביר את המודעות לנזקים הסביבתיים החמורים שנגרמים עקב פליטות פחמן ממטוסים ומאוניות. לכן היא בחרה להפליג לוועידת האקלים ביאכטה המונעת באמצעות אנרגיה סולארית. תונברג הפליגה מאנגליה לניו יורק במשך שבועיים באוגוסט 2019, יחד עם אביה ושני אנשי צוות נוספים, בהיותה בת 16 בלבד.


המסע שלי עם גרטה. סרטון אנימציה. איה גורדון נוי ועינת רודמן

באותה השנה היא נבחרה לאשת השנה של מגזין "טיים" ואף הייתה מועמדת לפרס נובל. כיום, בגיל עשרים, היא ממשיכה ללא לאות בפעילותה ונחשבת לאחת המנהיגות הצעירות מעוררות ההשראה של תקופתנו.

התפשטות המחאה ברחבי העולם. פריים מתוך סרטון אנימציה – המסע של גרטה תונברג. יוצרות איה גורדון נוי ועינת רודמן

הסרט "המסע של גרטה תונברג" נוצר בשיתוף פעולה בין איה גורדון נוי, ששפת האיור שלה מבוססת על קולאז', לבין המאיירת עינת רודמן, שחברה אליה להפיכת הקולאז'ים לסרטון מונפש באנימציית "סטופ־מושן". איה עושה שימוש משחקי ויצירתי בחומרים יום־יומיים זמינים, כמו ניירות וחפצים שיצאו מכלל שימוש, ואיוריה משקפים יכולת מופלאה להביע רגש ולהקרין חום אנושי והומור. מאפיינים אלו עמדו לנגד עיניה של אוצרת המוזיאון הימי הלאומי, עדי שלח, כאשר בחרה בה למאיירת הראויה לספר את סיפורה של גרטה ולבטא באופן אמנותי את הרעיון של חיים מקיימים.

גרטה מפגינה מול הפרלמנט. פריים מתוך סרטון אנימציה – המסע של גרטה תונברג. יוצרות – איה גורדון נוי ועינת רודמן

הסרטון יוצג בהקרנת קיר גדולה, ולצדו יוצגו האביזרים ותהליכי היצירה של הסרט. כמו כן, מרחב יצירה יאפשר למבקרים, גדולים כקטנים, ליצור בעצמם סרטוני "סטופ-מושן" מחומרי יום־יום. תערוכה זו קוראת לכולנו להצטרף למסע של גרטה ושל רבבות בני נוער ומבוגרים ברחבי העולם, שנוקטים פעולות שונות כדי לשנות את פני העתיד על הכוכב הכחול.

הנזק הסביבתי של אוניית מכולות. פריים מתוך סרטון אנימציה – המסע של גרטה תונברג. יוצרות איה גורדון נוי ועינת רודמן

איה גורדון נוי: "סיפורה של גרטה, הנערה הקטנה והאנונימית שנלחמת באומץ ובעקשנות נדירה מול כוחות ואינטרסים עולמיים, כמו לקוח מעולם האגדות והמיתוסים. על בסיס נקודת המבט הזו בנינו את הסרטון 'המסע של גרטה'. החלטנו ליצור 'מפלצות' לא כיצורים מיתיים מן האגדות אלא דווקא לעצב אותן בהתבסס על הפסולת היום־יומית והמוּכרת לכל אחד מאיתנו: פחית משקה, תרסיס נגד תיקנים ועוד. דרך שימוש בחומרים אלו רצינו להעביר את המסר שאותן מפלצות מזהמות הן לא מהאגדות וכי הן לא רחוקות בכלל. הן לא אחרות מאשר כולנו, הצרכנים. אנחנו אלו שמאכילים את המפלצת."

היתרונות הסביבתיים של ספינת מפרש. פריים מתוך סרטון אנימציה – המסע של גרטה תונברג. יוצרות – איה גורדון נוי ועינת רודמן

פתיחת התערוכה: יום ה', 21 בספטמבר 2023 בשעה 18:00, הכניסה חופשית.

סגירה: 26 במרץ 2024.

גרטה מפגינה מול הפרלמנט. פריים מתוך סרטון אנימציה – המסע של גרטה תונברג. יוצרות – איה גורדון נוי ועינת רודמן

שעות פעילות המוזיאון בחול המועד סוכות הוארכו: 10:00-18:00. כחלק ממיזם "שבת ישראלית" המוזיאון פתוח לקהל הרחב ללא תשלום בימים שישי ושבת.

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בתרבות ופנאי

<
<


<