X

קמחא דפסחא מדריך מקיף על המנהג לפני חג הפסח שעבר במשך דורות בעם היהודי

בהתקרב חג הפסח הלבבות מתעוררים לעזור ולתמוך למשפחות נזקקות לחגוג את החג כראוי

בהתקרב חג הפסח הלבבות מתעוררים לעזור ולתמוך למשפחות נזקקות לחגוג את החג כראוי.

יש מצווה שהיא תקנת חז"ל כבר מלפני שנים רבות לתת תרומה לעניים לפני חג הפסח, תרומה זו זכתה לתואר "קמחא דפסחא" ובתרגום לשפה העברית "קמחא" פירושו קמח, "דפסחא" פירושו של פסח.


כלומר קמח לפסח, יש מצווה לתת תמיכה לעניים [עניים פירושו של דבר אנשים שאין להם יכולת כלכלית לרכוש אוכל לחג באופן עצמאי].


אמנם עיקר התקנה היתה על הנתינה של מצות לימי חג הפסח וזהו בעצם הפירוש "קמח לפסח" אלא שבכלל התקנה היא לעזור ולסייע גם באמצעות סלי מזון / או אוכל מוכן עבור ארוחות החג וליל הסדר.

את תרומת קמחא דפסחא אפשר לבצע אונליין באתר "פסח עם חב"ד" לחצו כאן לפרטים ומידע נוסף.

ההכרזה בהגדה כל דכפין

בשעת הגדה של פסח כולנו מכריזים "כל דכפין יבוא ויאכל" למעשה ערך מרכזי בליל הסדר זה הנתינה לתת למי שאין לו איך לחגוג את החג.

מצוות קמחא דפסחא מופיעה במקורות קדומים ואף נכנסה לתוך שולחן ערוך הרב של רבי שניאור זלמן מליאדי כחובה דתית הלכתית.

למה דווקא פסח?

אכן חג הפסח הוא חג משמעותי בלוח השנה היהודי, המנציח את שחרור בני ישראל מעבדות במצרים העתיקה. זה זמן שבו משפחות מתכנסות כדי לחגוג את החג.

בחג הפסח ההוצאות מרובות ולכן דווקא בחג זה חכמים ראו לנכון לתקן מצווה מיוחדת לתת תרומה למשפחות נזקקות.

חשוב לציין תרומה יכולה להיות על ידי כסף ויכולה להיות גם באמצעים אחרים.

משפחות רבות נתקעות בכל הקשור לנושא של הנקיונות. לחלקם אין את הכישורים לנקות את הבית בעצמם ולא תמיד יש אפשרות כלכלית להזמין ניקיון בתשלום וגם עזרה שכזו בהחלט יכולה להחשב בכלל קיום מצוות קמחא דפסחא.

חשוב לציין שהניקיונות לפסח הם משימה די רחבה החל מניקוי האבק של הבית וכלה בהכשרת כלי המטבח לחג, אנו ממליצים ללמוד את הלכות ומנהגי החג וכן איך לערוך את הכשרת כלי המטבח לפסח כראוי דרך מדור פסח של אתר חב"ד.

אם בחרתם לתרום את זמנכם ולסייע למשפחות נזקקות או קשישים בארגון והסדר של הבית, מצורף בכתבה מספר טיפים שיעזרו לכם לבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר.

טיפים לניקיון הבית

לפני הצלילה לתהליך הניקיון בפועל, חיוני לסדר את הבית על ידי מעבר על כל חדר, הסרת חפצים מיותרים וארגון הבית. זה לא רק יהפוך את תהליך הניקוי ליעיל יותר אלא גם ייצור חלל נעים בבית.

ודאו שיש לכם את כל חומרי הניקוי הדרושים לפני תחילת העבודה. הצטיידו בחומרי ניקוי, מטליות , מברשות קרצוף ושקיות אשפה.

התחלו בניקוי משטחים מלמעלה למטה, כולל מדפים, רהיטים, גופי תאורה ומאווררי תקרה. אל תשכחו לנגב גם קירות ולוחות בסיס. לאחר השלמת ניקוי האבק, שאבו ביסודיות את כל השטיחים והריפודים כדי להסיר לכלוך או אבק.

ניקוי המטבח

המטבח דורש תשומת לב נוספת במהלך ניקיון פסח. התחלו בריקון וניקוי המקרר, המקפיא והמזווה, לזרוק כל מוצרי חמץ.

תנקאו את כל המשטחים, לרבות משטחים, ארונות ומכשירים, באמצעות חומרי ניקוי מתאימים.

שימו לב במיוחד לתנור, לכיריים ולמיקרוגל, וודאו שהם נקיים משאריות כלשהן או חלקיקי מזון.

אם בכל זאת נשארו אריזות סגורות של חמץ אנו ממליצים למכור לגוי ועל ידי כך להמשיך להשהות את החמץ בבית מבלי לעבור על איסור חמץ.

ניקוי חדרי שינה

בקשר לחדרי השינה התמקדו בניקוי אבק ושאיבת רהיטים, שטיפת וילונות והלבנת מצעים. אל תשכחו לנקות חלונות ומראות באמצעות חומר ניקוי ללא פסים למראה מלוטש. שימו לב לאזורים נסתרים, כמו מתחת לרהיטים ומאחורי מכשירי חשמל, כדי להבטיח ניקוי יסודי.

לסיכום

מצוות קמחא דפסחא היא מצווה מאד חשובה, במאמר הרחבנו בפרטי הדינים וההלכות וכן במקור מי תיקן את התרומה ולמה דווקא לפסח. כמו כן הזכרנו שאפשר לתרום גם זמן וכוח עבודה ולעזור למשפחות נזקקות ובעיקר קשישים לנקות את הבית לפני חג הפסח.

למעוניינים לסייע בניקיון חילקנו מספר טיפים חשובים שיעזרו לבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר.

קרדיט ל freepik

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בתרבות ופנאי