X

יום האישה בחיפה ובקריות: מה זה אומר להיות אישה חזקה?

נשים מחיפה, הקריות והסביבה, מספרות מה מסמל עבורן יום האשה הבינלאומי ומהן לפי דעתן, החוזקות של נשים

 

לכבוד יום האישה 2022 שמצויין היום בכל רחבי העולם, בחרנו במספר נשים חזקות ומובילות באזור חיפה ושאלנו אותן מהו מסמל עבורן יום האישה ומהן לדעתן החוזקות של נשים. התשובות לפניכם.


 


יום האישה הבינלאומי 2022

 

חה"כ עו"ד לימור מגן תלם, ישראל ביתנו: ״יום האישה הוא יום שבו אנו הנשים מעלות על נס את כל הנשים פורצות הדרך בהיסטוריה, שבזכותן יש לנו זכות הצבעה, שוויון זכויות, רכוש משלנו ועוצמה פוליטית. זהו יום שבו אנו מתעכבות ובוחנות איפה החברה שלנו עומדת ביחס כלפי נשים, בין אם זה בנושא של אלימות נגד נשים, פערי שכר, שוויון הזדמנויות, ביטחון עצמי ועוד. הוא גם יום להעריך את הנשים האמיצות שמביאות לקדמת הבמה נושאים כאובים שיש עדיין לטפל בהם. כמו למשל נשים שנחשפו במהלך מהפכת ה"מי טו", שמאפשרות לקולן של נשים רבות אחרות להישמע. כחברת כנסת אני חושבת על תפקידי הציבורי ועל הדוגמא שאני מציבה לנערות ונשים צעירות. חשוב לי לקדם חוקים שיטיבו עמן בכל שלבי ותחומי החיים״.

״יש לנו כנשים היכולת לתקשר באופן אפקטיבי, לראות את הצד השני ולפשר בין צדדים. כחברת כנסת תפקידי לראות את התמונה הגדולה ולמצוא את הדרך שמטיבה עם כולם בצורה הטובה ביותר, מבלי להכנס למלחמות אגו או לשבור את הכלים. יום האישה עבורי הוא יום שבא להזכיר לכל אחת את הדרך המדהימה שעשתה, יום בו כל אישה צריכה לעצור לרגע, להסתכל סביבה ולהבין כמה השגים השיגה, על כמה אנשים השפיעה, בכמה תחומים נגעה: בהיבט המשפחתי, האישי, קריירה אמהות. זהו יום שבו, אני באופן אישי דואגת להזכיר לכל הנשים סביבי ביום זה שהן הכי טובות שיש״.

 

חברת הכנסת לימור מגן. תמונה: יחסי ציבור

 

שלי פסטרנק, סקסולוגית: ״יום האשה עבורי לא שונה בהרבה מכל יום אחר בשנה, אני לא מתעוררת עם כתר על הראש ואין מי שיעשה במקומי את המשימות ואני עובדת ומתנהלת כרגיל, לפעמים יותר (בקשות להרצאות או ראיונות במדיה ליום המיוחד הזה) אבל בכל פעם שאני מקבלת תזכורת לכך, אני חושבת כמה טוב ששמים עליו את הפוקוס, כדי שגם מי שלא יודעת לפרגן לעצמה ביום יום, תוכל לשאוב השראה, ולהבין שגם היא חלק מהתשובה. יום האשה הוא הזדמנות מצויינת להזכיר לכל מי ששכחה את עצמה מתחת לכל המסכות באשר הן, כמה עוצמה וכוח יש בכל אשה ואשה. לא כבת זוג, מאהבת, אמא או אחות, אלא מעצם היותה. היום מאד קשה לדבר על חוזקות של אשה מבלי להבחין שיש גם גברים רבים שניחנו בחוזקות דומות. החל מרגישות, חברות עמוקה ועד דאגה הורית שלא היתה מביישת אף גבר.

ובכל זאת, אחת החוזקות הבלתי מעורערות של נשים בעיני, מסתתרת בעצמת הרכות שלהן וביכולת הלא ברורה לג'אנגל משימות שונות בו זמנית, ברגישות ומיומנות של לוליינית בקרקס. ואם יש משהו שהייתי מאחלת לי ולכל אשה, להקיף את עצמך באחיות למסע, לא להיתפס לחברה אחת יחידה שאת תלויה בה והיא בך, איספי לך אחיות לדרך, מכל תקופה ותקופה, כאלו שתמיד יזכירו לך כמה את מופלאה, עצמתית ואהובה גם כשאת מתעייפת מעצמך״.

 

הסקסולוגית שלי פסטרנק. צילום עצמי

 

ד״ר אורית כהן קסטל, מנהלת המחלקה להתמחות ברפואת המשפחה במאוחדת מחוז צפון: ״בעיני, יום האשה הוא הזדמנות נפלאה להכיר ולהוכיר את כל מימדים החיים בהם שפר עלי גורלי כאישה שחיה בחברה מערבית, מתקדמת, שיש בה חופש לעסוק במקצוע שמעניין אותי, שמאפשר לי עצמאות כלכלית ואישית, להודות על כך שאני חיה בחברה שמתייחסת אלי (לרוב..) כאדם, קודם כל, ולא "רק כאשה"״

ובכל זאת, אחת החוזקות הבלתי מעורערות של נשים בעיני, מסתתרת בעצמת הרכות שלהן וביכולת הלא ברורה לג'אנגל משימות שונות בו זמנית, ברגישות ומיומנות של לוליינית בקרקס. ואם יש משהו שהייתי מאחלת לי ולכל אשה, להקיף את עצמך באחיות למסע, לא להיתפס לחברה אחת יחידה שאת תלויה בה והיא בך, איספי לך אחיות לדרך, מכל תקופה ותקופה, כאלו שתמיד יזכירו לך כמה את מופלאה, עצמתית ואהובה גם כשאת מתעייפת מעצמך״.

״לא לקחת כמובן מאיליו שיש לי זכות בחירה והשפעה, שאני יכולה לצאת ולבא באופן עצמאי, ללא איסורים הקשורים ללבוש או להתנהגות. יום האשה זו גם הזדמנות חשובה לזכור ולהזכיר שלצידי, באותה חברה ממש, חיות נשים שנלקחו מהם כל אלו, שחיות בטרור, בפחד, באלימות מינית, כלכלית, שיש עליהן צווים ואיסורים שמונעים מהם להגשים את עצמן, ולא מאפשרים להן להרגיש חופשיות ובטוחות. יום האישה זו הזדמנות לזכור שיש עוד הרבה מה לעשות על מנת לקדם את מעמד האישה, ולהכיר בכך שלהיות role model כאישה זה חלק מהעשייה הזו״.

 

ד״ר אורית כהן קסטל. צילום: ניוז חיפה קריות

 

מיטל מנשס מנהלת שיווק קניון שער הצפון: "יום האישה עבורי הוא יום שבא להזכיר לכל אחת את הדרך המדהימה שעשתה, יום בו כל אישה צריכה לעצור לרגע, להסתכל סביבה ולהבין כמה השגים השיגה, על כמה אנשים השפיעה, בכמה תחומים נגעה: בהיבט המשפחתי, האישי, קריירה אמהות. זהו יום שבו, אני באופן אישי דואגת להזכיר לכל הנשים סביבי ביום זה שהן הכי טובות שיש..

חוזקות של אישה הן היכולת שלה להבין דברים בצורה מהירה ולפעול בכמה מישורים במקביל. לאישה יכולת השפעה שתמיד מגיעה עם דרך פעולה. חוזקות של אישה היא להעצים את סביבתה תוך פעולות שהיא עצמה עושה. חוזקות של אישה היא להעצים נשים נוספות בסביבתה. חוזקות של אישה הן לדעת להפוך חיסרון ליתרון ולהצליח לעשות תמיד יש מאין. חוזקות של אישה הן באמונה עצמית בדרכה ובדעתה".

 

מיטל מנשס. צילום עצמי

 

עו״ד שלומית סטרוגנו: ״עבורי יום האישה הוא יום של פרגון ואהבת חינם! פרגון לכל הנשים היקרות בחיי לאימי שהיא הכתר לראשי, לביתי שהיא כל עולמי, לעובדות הנדירות שלי שכבר מזמן הפכו משפחה ובכלל למין הנשי וגם לעצמי. זהו יום שבו אני מציינת גם את כל ההישגים שלי, הערכיים והמוסריים, חרף כל הקשיים שעברתי בחיי והיו לא מעט, כשאבני הדרך עבורי היו יושרה והגינות, אופטימיות ומבט אל חצי הכוס המלאה, תמיד! החוזקות של אישה לדעתי אלו הן היכולות שלה לנתב ולהשפיע בכל חזית, אם במבצר הפרטי שלה ואם בקריירה שלה. חוזקות של אישה טמונות ביכולות שלה להכיל ולהעניק, לתת אהבה ללא תנאי ולצמוח גם מהמקומות הכי נמוכים מבלי לדרוך על אף אחד בדרך. ואם באחוות נשים עסקינן אז אני תמיד אומרת שאישה לאישה לביאה״.

עו״ד שלומית סטרוגנו. תמונה: אלבום פרטי

 

מיטל ציפרוט ברקוביץ׳, מהלת שיווק עופר גרנד קניון: ״מבחינתי חגיגות ימים עבור מגדר/אירוע/תוכן מסוים, מייצגים שוני או ייחודיות שצריך להעצים. את האישה אין צורך להעצים, אני כאישה מרגישה עצומה מספיק! הזכות שלי להיות אמא ואשת קריירה , עם שאיפות ומטרות זאת ברכה שאני שומרת ומתחזקת כל יום מחדש. החוזקות של אישה זה יכולת השילוב של כל מה שהחיים יכולים להציע לנו:
החכמה שלנו כנשים, התשוקה שלנו לחיים, השאיפות שלנו להראות תמיד יפות ומתופחות, והזכות הבלעדית לנו להביא חיים לעולם, משולבים כולם באישה שרק היא יודעת להבין ולהכיל הכל יחד״.

 

מיטל ציפרוט ברקוביץ׳. אלבום פרטי

 

ד״ר קרן אור חן, מרצה לזוגיות: ״לדעתי אנחנו צריכות להרגיש חזקות ומיוחדות כל השנה ולאו דווקא ביום אחד. הגיע הזמן שיכירו בנו בזכות יכולותינו וכוחותינו ולא בשל המגדר שלנו אך אם עסקינן בחוזקן של נשים זה היכולת להתמודד ולגלות חוסן משמעותי בעת משברים ולנהל סדרי עולם לפני ומאחורי הקלעים, מבלי להאדיר זאת בפומבי, זהו חוזקן של נשים״.

קרן אור חן. קרדיט: ג'ין סירקין

 

אורית כהן, מנהלת ביה״ס אורות חיפה: ״עבורי יום האישה הוא להצליח לעשות כמה בדברים במקביל, לנהל את אורות חיפה, לאמן ילדות, לטפח את משפחתי ולכולם להעניק יחס ואהבה. החוזקות של אישה לדעת להוביל אנשים, להיות להם למודל,להשיג דברים שהיא רוצה על ידי הפעלת הרגש״.

 

אורות חיפה ואורית כהן צילום: אלבום פרטי

 

ד״ר סבטלנה גרישין, פסיכיאטרית: ״יום האישה עבורי זה ילדות, מסורת, פרחים, הופעות. החוזקות והאתגר להיות אישה מודרנית, ולהישאר אישה, אימא, בת באיזון עם הגשמה עצמית מקצועית ואישית״.

 

דר׳ סבטלנה גרישין. אלבום פרטי

 

סמדר גוטמן, אשרת חברה חיפאית: ״עבורי יום האישה זה פשוט ציון דרך לדרך הקשה שבא נשים עוברות ברב המקרים כדיי לבסס את מעמדן וכוחן בחברה עבודה וכו ועד שלא יהיה שיויון מוחלט צריך להמשיך לציין את היום המיוחד הזה. לדעתי חוזקותיה של אישה הן האינטליגנציה הריגשית ההכלה וההבנה אם זה ביחס לעובדים ואם בכלל. יום האישה שמח לכל הנשים״.

 

סמדר גוטמן. אלבום פרטי

 

 

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במגזין


<
<