X

אישי ציבור ופוליטיקאים מחיפה, הקריות והאיזור מספרים: מהי עצמאות עבורי?

לכבוד יום העצמאות ה-74 למדינת ישראל, פנינו לראשי ערים ולאישי ציבור באזורנו עם שאלה אחת בלבד: מהי עצמאות עבורך?

למילה עצמאות יש פירושים שונים, כמו אי תלות באחרים, או שלטון עצמי. במדע המדינה, עצמאות היא מצב שבו מדינה אינה תלויה בגורם חיצוני לקיומה הפיזי והכלכלי, להגנה על גבולותיה ולשמירה על הסדר הציבורי ולשלטון החוק.

עם זאת, העצמאות אינה מוחלטת ואין מדינה אשר יכולה להתקיים ללא קשר עם מדינות אחרות. גם בני האדם, כיצורם חברתיים, אינם יכולים להתקיים בעצמם ללא קשר עם אחרים.


לכבוד יום העצמאות, פנה "ניוז חיפה קריות" לאישי ציבור בשאלה: מהי עצמאות עבורך? כל התשובות לפניכם.


 

צילום אילוסטרציה: pexels

ראש עיריית נשר, רועי לוי: "יום העצמאות עבורי הוא יום בו אנו מציינים את הקמתו של הבית הלאומי לעם היהודי. המדינה הוקמה לפני 74 שנים והגיעה להישגים שאף מדינה בעולם לא הצליחה להשיג בפרק זמן כל כך קצר. בשנות קיומה ידעה המדינה מלחמות ואתגרים ויכולנו להם בזכות הנחישות וההקרבה של לוחמות ולוחמי צה״ל וכוחות הביטחון שנפלו על תקומת הארץ. יום העצמאות זה אזרחי המדינה שמרכיבים פסיפס נהדר, זה הצחוק המשותף ולהיות יחד. זאת הערבות הדדית שלנו כעם וכלאום להיות אחד בשביל האחר.

יום העצמאות עבורי זה לראות את האושר בעיני הילדים ולדעת שאנו מגדלים אותם במקום בטוח, לעתיד טוב ולהצלחה. יום העצמאות זה להתרגש בהשמעת התקווה ולהרגיש שלא משנה מה: אין כמו להיות בישראל".

ראש עיריית נשר, רועי לוי. צילום: דוברות העירייה

 

ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי: "העצמאות הזה מעט שונה אחרי שנתיים שלא חגגנו אני שמח לראות איך הצבע חוזר ללחיים של התושבים כך שהעצמאות הזה מבחינתי זו שמחה ענקית משותפת של תושבי קריית מוצקין שמתלכדים כולם לחגוג יום הולדת למדינת ישראל".

 

ראש עיריית קריית מוצקין חיים צורי. צילום: דוברות העירייה

 

 

ראש המועצה האיזורית חוף הכרמל, אסיף איזק: "עצמאות בשבילי זה חופש, שנמצא בכל דבר ביומיום. כראש המועצה הכי יפה בארץ, אני מרגיש את העצמאות והחופש שלי, למשל, כשאני הולך ומטייל על חוף הים. יד ביד עם בתי הקטנה, אני צועד וחושב על כמה זה לא מובן מאליו. המלחמה שמשתוללת על אדמת אירופה היא ההוכחה האחרונה לכך שהמציאות יכולה להשתנות ברגע, והעצמאות הזו שלנו – החופש לטייל יד ביד בים – אינה דבר מובן מובן מאליו".

 

ראש המועצה האזורית חוף כרמל, אסיף איזק. צילום :דוברות המועצה

 

ראש עיריית קריית אתא, יעקב פרץ: "יום העצמאות עבורי הוא יום בו אנו מציינים את הקמתו של הבית הלאומי לעם היהודי. המדינה הוקמה לפני 74 שנים והגיעה להישגים שאף מדינה בעולם לא הצליחה להשיג בפרק זמן כל כך קצר. בשנות קיומה ידעה המדינה מלחמות ואתגרים ויכולנו להם בזכות הנחישות וההקרבה של לוחמות ולוחמי צה״ל וכוחות הביטחון שנפלו על תקומת הארץ.

יום העצמאות זה אזרחי המדינה שמרכיבים פסיפס נהדר, זה הצחוק המשותף ולהיות יחד. זאת הערבות הדדית שלנו כעם וכלאום להיות אחד בשביל האחר. יום העצמאות עבורי זה לראות את האושר בעיני הילדים ולדעת שאנו מגדלים אותם במקום בטוח, לעתיד טוב ולהצלחה. יום העצמאות זה להתרגש בהשמעת התקווה ולהרגיש שלא משנה מה: אין כמו להיות בישראל".

 

ראש עיריית קריית אתא, יעקב פרץ. צילום: דורון גולן

 

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי: "עצמאות בעיני היא מדינת ישראל. קסם קיבוץ הגלויות ושלל התרבויות היוצרות יצירה מופלאה".

 

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי. צילום: דוברות עיריית קריית ביאליק

 

סגן ראש עיריית חיפה, מיכי אלפר: "עצמאות עבורי זה החיבור והאהבה למדינה שהיא הבית היחיד שלנו בעולם הבחירה לחיות כאן ותחושת החמימות וההתרגשות כל פעם מחדש כשנוחתים בארץ אחרי טיול או עבודה בחו״ל".

 

מיכי אלפר. צילום: דורון גולן

סגן ראש עיריית חיפה, מיכי אלפר. צילום: דורון גולן

 

המשנה לראש עיריית קריית מוצקין, יוסי מרקוביץ': "עצמאות בשבילי היא תמצית היכולת להגשים חלומות, להגדיר מטרות ויעדים ולעמוד בהם, כאשר כל האפשרויות פתוחות בפניך ויש לך את זכות הבחירה!".

 

המשנה לראש עיריית קריית מוצקין, יוסי מרקוביץ. צילום: דוברות העירייה

 

סגן ראש עיריית קריית ים, אלי כהן: "כל שנה יום העצמאות מרגש אותי, אבל מאז שנולדו נכדיי, יום העצמאות קיבל ומקבל משמעות אחרת בעיניי. כשאני רואה את נכדיי בני השש והארבע ליבי מתמלא בגאווה גדולה. אני יודע שהם דור העתיד. ביום העצמאות ה-73 התרגשתי במיוחד כשראיתי אותם אוחזים בהתרגשות ובעיניים נוצצות את דגלי ישראל שהבאתי להם. הרגשתי שיש המשכיות למדינה שלנו! החלטתי להפוך זאת למסורת וכך, גם השנה, אביא להם את דגלי ישראל. שיהיה לכולנו חג עצמאות שמח".

סגן ראש עיריית קריית ים, אלי כהן. צילום: דורון גולן

 

חבר מועצת העיר קריית ביאליק, יוסי חזן: "עצמאות בשבילי זה להיות חופשי לעשות כל העולה על רוחי מבלי לפגוע או להיפגע. ובלי להיות תלוי בחסדיהם של אחרים".

 

יוסי חזן. צילום: דורון גולן

חבר מועצת העיר קריית ביאליק, יוסי חזן. צילום: דורון גולן

 

חברת מועצת העיר חיפה, תמי ברק: "עצמאות עבורי זה קודם כל מדינת ישראל אחרי כל תלאות השואה שבזכותם של ניצולי השואה הקמנו מגינה עצמאית בדם יזע ודמעות. עצמאות היא גם לנשים שצריכות להרים ראש  ולהתקדם. אנחנו 51 אחוז מהאוכלוסייה ועוד לא הגענו לעמק השווה ונשים הנמצאות במעגל האלימות לא לוותר להתלונן ולהגיע לעצמאות  שלמה זה לא קל אבל זו שאיפתי. עצמאות עבורי זה חיים מלאים בעבודה בהנאה מזמן פנוי שאתה או את מחליטים מה לעשות בזמן הזה. לקום בבוקר ולהגיד הנה יום נפלא ואני חיה ונושמת ועושה מה שטוב לי. חג שמח לכולם".

 

 

תמי ברק. תמונה: יחסי ציבור

חברת מועצת העיר חיפה, תמי ברק. תמונה: יחסי ציבור

 

חבר מועצת העיר חיפה, אביהו האן: "עצמאות מבחינתי מבטאת את אורח החיים כאן בארצנו. לחיות בביטחון ובסביבה נקיה וירוקה, לגדל את ילדינו ונכדינו ללא חשש ופחד, לאפשר לי את החופש להיות מי שאני ולכבד את האחר ולעולם לא לשכוח לרגע את אלה שנלחמו למען הקמת המדינה".

 

חבר מועצת העיר חיפה, אביהו האן. צילום: דורון גולן

 

חברת מועצת העיר חיפה, הילה לאופר: "עצמאות עבורי היא החופש לפעול בדרך שאני בוחרת, לא להיות משועבדת לחוקים וכללים שהחברה מכתיבה, חוקים לא כתובים ולא בהכרח נכונים. לעשות מה שטוב עבורי. עצמאות היא לומר את דעותיי ולהיות שלמה עימן, מבלי לחשוש מביקורת כזו או אחרת. בשנתיים האחרונות מדינת ישראל עברה תהליך בכל הנוגע לזכויות הפרט והמלחמה על העצמאות האישית נהייתה מאתגרת יותר. מאחלת לכולנו עצמאות אמיתית. מאחלת עצמאות אמיתית להולכים על ארבע שחירותם נשללת מהם יומיום שעה שעה. מזל טוב למדינת ישראל".

 

הילה לאופר. צילום: דורון גולן

חברת מועצת העיר חיפה, הילה לאופר. צילום: דורון גולן

 

חבר מועצת העיר חיפה, גרי קורן: "כמי שעלה לישראל פעמיים ונלחם עבורה בשירות וכאזרח, יום העצמאות נמצא אצלי עמוק בתוך הלב. העצמאות שלנו, עם ישראל, היא לשים את כל המחלוקות בצד ופשוט להתאחד ולשמוח ביחד שיש לנו מדינה ואנחנו באמת ובתמים אוהבים אותה ואוהבים את מי שאוהב אותה".

 

גרי קורן. צילום: יח"צ

חבר מועצת העיר חיפה, גרי קורן. צילום: יח"צ

 

חבר מועצת העיר חיפה, אלי בן דיין: "עצמאות בעייני היא היכולות להיות האני האמיתי מבלי לחשוש מתגובתם של אחרים".

 

חבר מועצת העיר חיפה, אלי בן דיין. צילום: דורון גולן

 

חבר מועצת העיר חיפה, איציק בלס: "עצמאות, יש כאלה שיגידו מדינה דמוקרטית ,ואני אומר שזה לא מספיק, עצמאות זו חיים/קיום  ללא סכנות לקיומנו, זו עצמאות, ללא פחד וללא חשש וסכנה לתקומתנו".חבר המועצה, יעקב פיינגולד: "האושר על הבית הביטחון והחופש".

 

חבר מועצת העיר חיפה, איציק בלס. צילום: דורון גולן

 

חברת מועצת העיר חיפה, סיגל ציוני: "עצמאות עבורי זה החיבור והאהבה למדינה שהיא הבית היחיד שלנו בעולם הבחירה לחיות כאן ותחושת החמימות וההתרגשות כל פעם מחדש כשנוחתים בארץ אחרי טיול או עבודה בחו״ל".

 

חברת מועצת העיר חיפה, סיגל ציוני. תמונה: אלבום פרטי

 

חבר מועצת העיר חיפה, קיריל קארטניק: "13 שנים, מאז שעליתי לארץ בגיל 19 מוויניצה אוקראינה.כל שנה אני חוגג את יום העצמאות בישראל ואף פעם לא שאלתי את עצמי את השאלה הזאת.במילון רשום: "עצמאות = עמידה ברשות עצמו, חוסר תלות באחרים". עצמאות מתאפשרת כשאנו תופסים את עצמנו ככאלה בעלי יכולות לדאוג לעצמנו בטחונית, אישית, לתת לעצמנו לאהוב, לעשות דברים בשביל עצמנו, לנהל את החיים שלנו כישות נפרדת.

עצמאות מתבטאת ביכולת לדעת מה אנחנו רוצים ללא קשר למה שאחרים רוצים מאיתנו ולחתור להשגת הרצונות שלנו תוך הרמוניה עם הצרכים של האחר. עצמאות מתבטאת במוכנות שלנו לדעת מה קורה בחשבון הבנק שלנו ולקחת אחריות על החיים שלנו גם במישור הכלכלי. מגיל 19 אני גר לבד והחיים הכריחו אותי ללמוד מהר מאוד מה היא עצמאות, נתקלתי בסיטואציות שונות בחיים שלא היה לי למי לפנות ועם מי להתייעץ והייתי אדון לעצמי.במיוחד ביום העצמאות הזה, לאור מה שקורה באוקרינה והכלל בעולם, אני מאחל לכולם יום עצמאות שמח, שתמיד נוכל לדאוג לעצמנו כלכלית, אישית, בטחונית ומעל הכל שנהיה טובים אחד לשני!".

 

חבר מועצת העיר חיפה, קיריל קארטניק. צילום: מיכה בריקמן

 

חבר מועצת העיר חיפה, ניר שובר: "עצמאות בשבילי זה בית! זה לחיות במדינה שמאפשרת לי להגשים את שאיפותיי וכישורי כאזרח חופשי במקום שבו ניתן לפעול למימוש חלומות ולתרום. למען הקהילה שבה אני חי, לחברה שאני פועל בה, למשפחה שלי שהיא הבסיס לחוסני וכמובן למדינת ישראל שמאפשרת לכל אחד להיות כל דבר, זאת המדינה שאני שאנחנו כל כך גאים בה. זוהי העצמאות שלי ושל כולנו. חג שמח חיפה".

 

חבר מועצת העיר חיפה, ניר שובר. צילום: דורון גולן

 

חבר מועצת העיר חיפה, תבור להט: "עצמאות בשבילי זה החופש האישי, הלאומי והקהילתי של כולנו. העצמאות שלי ושל המדינה שאני אוהב. זה החג שבו אנחנו חוגגים את היכולת שלנו כעם וכחברה להרגיש חופשיים, להאמין בדברים גדולים ולהיות גאים במה שיצרנו פה. בנימה אישית אני אוהב מאוד את האווירה, את השמחה, את הלאומיות הישראלית, את הזיקוקים ואת האווירה החגיגית".

 

תבור להט. צילום: דורון גולן

חבר מועצת העיר חיפה, תבור להט. צילום: דורון גולן

 

חברת מועצת העיר טירת כרמל, אפרת דוד: "עצמאות עבורי זו אפשרות הבחירה והחופש לחיות במדינה משלנו,  להתווכח בינינו, להסכים ולא להסכים, להתקדם, להתפתח, לעשות, לטעות, להצליח, להיכשל, לפעול, לשנות ולהיות. חשוב שנבין שזה לא ברור מאליו,  שנזכור ונוקיר את כל מי שחירף נפשו כדי שיהיה לנו החופש לחיות כאן ונהיה ראויים להם, למדינה שלנו ולעצמנו".

 

חברת מועצת העיר טירת כרמל אפרת דוד. צילום: יח"צ

 

חבר מועצת העיר טירת כרמל וסגן ראש העירייה, דוד שחר: "עצמאות עבורי היא הזכות לחיות במדינה ולהילחם עבורה. עצמאות עבורי היא החובה של העם היהודי להיות אור לגויים הזכות שלנו לעזור לחלש ולקיים חברה טובה יותר. עצמאות עבורי היא לשרת במילואים הרבה אחרי גיל הפטור ללבוש את המדים ולהצדיע לדגל. עצמאות היא זכות אבל גם חובה גדולה".

 

דוד שחר. צילום יח"צ

חבר מועצת העיר טירת כרמל, דוד שחר. צילום יח"צ

 

הפעיל החברתי, אמיר ווסקו מקריית ים: "לפני הכל, עצמאות עבורי היא עצמאות של הקמת המדינה והגשמת החזון הציוני בארץ ישראל. מיד אחר כך אני חושב על העצמאות במשפחה ובסביבה בנושא הכלכלי, הבריאותי והחברתי לצד דאגה לכל יהודי באשר הוא. מאחל לתושבי קריית ים ולכל בית ישראל חג עצמאות שמח".

 

הפעיל החברתי אמיר ווסקו מקריית ים. צילום: דורון גולן

 

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במגזין

<