X

הקצין המבריק שקיבל פעמיים את פרס ראש אגף המודיעין והוכרע על ידי הסרטן

מעשיו של רס"ן דוד חיים שוקרון ז"ל באגף המודיעין בצה"ל, ייתכן שלא יתגלו לעולם לציבור הרחב. אך מעשיו של האיש למען הזולת, הם דוגמא ומופת שראוי שיסופרו, אדם עם לב ענק שדאג לאחרים ומדי חודש תרם מעשר ממשכורתו. חבריו הקימו עמותה לזכרו והקריה האקדמית אונו מחלקת מלגות על שמו. במלאת חמש שנים למותו, כואבים וזוכרים

חיל המודיעין ידוע באיכות כוח האדם שלו ורבים מהם גם זוכים בהוקרה על פעילותם למען ביטחון המדינה, שרובה המוחלט כלל אינו ידוע לציבור.

אולם, גם בקרב כוח האדם האיכותי של החיל, ישנם מעטים אשר קיבלו פעמיים את פרס ראש אגף המודיעין על פרוייקטים פורצי דרך, שגם הם חסויים כמובן, כמו רס"ן דוד חיים שוקרון. אלמלא נפטר בטרם עת, בגיל 32 בלבד, אין ספק שהיה הקצין המבריק היה גורף פרסים נוספים.


על שירותו הצבאי של שוקרון ז"ל ופעילותו למען המדינה, מטבע הדברים לא ניתן לספר.דוד חיים שוקרון ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה


שוקרון ז"ל ושתי אחיותיו התאומות נולדו וגדלו בטירת כרמל, להורים מימי ואבי. כבר בכיתה י"א היה עתודאי של צה"ל ולמד באוניברסיטת חיפה שם התמודד בבחירות לאגודת הסטודנטים והיה גזבר האגודה.

את השנה הראשונה סיים בהצטיינות אולם בשנה השנייה גם אירגן מסיבות וקצת "שכח" את המטרה שלשמה הגיע לאוניברסיטה וגם ציוניו ירדו. בשלב זה החליט הצבא ששוקרון ז"ל אינו יכול להמשיך כעתודאי ובתפנית של הגורל, הוא הגיע לקצין מיון, אשר זיהה את יכולותיו והפנה אותו לחיל המודיעין.

 

כואבים וזוכרים, בתמונה, דוד חיים שוקרון ז"ל עם אימו מימי ואביו אבי, ביום חתונתו. צילום: באדיבות המשפחה

 

מתברר שאותו קצין מיון הצליח מעל ומעבר והחיבור בינו לבין חיל המודיעין היה מוצלח. שוקרון ז"ל התקדם בחיל, היה קצין ביחידת המבצעים המיוחדים והמשיך לשירות קבע. מפקדיו סימנו אותו כקצין יוצא דופן, מבריק, עם יכולת ניתוח ומחשבה מהירה והוא נשלח לבית הספר להדרכה של חיל המודיעין להכשיר את החיילים הצעירים להיות מפקדים וקצינים.

במהלך השירות הוא פגש את ט', גם היא קצינה ביחידה והרומן הוביל לחתונה וללידת הבת נגה (6). בריאיון ל"ישראל היום" לפני כארבע שנים, סיפרה ט': "התחברתי אליו מהרגע שראיתי אותו. מיד ראיתי עד כמה הוא מיוחד, הערצתי אותו. היו בו אנושיות וחום שנגעו בי, והוא היה חכם מאוד… כבר בשלב מוקדם אמרתי לחברה שלי ביחידה, חצי בצחוק, 'את עוד תראי, אני ושוקרון נהיה זוג ונתחתן'".

 

קצין מבריק ויוצא דופן. רס"ן דוד חיים שוקרון ז"ל. צילום באדיבות המשפחה

את הזכייה הראשונה בפרס ראש אמ"ן, קיבל שוקרון ז"ל במהלך שירותו הצבאי, אך בפעם השנייה שבה זכה בפרס הוא כבר לא זכה להגיע ולקבלו, לאחר שנפטר לפני כחמש שנים ממחלת הסרטן ואשתו היא זו אשר קיבלה את הפרס בשמו.

כדי להכיר לעומק את אישיותו המיוחדת של שוקרון ז"ל, יש להכיר גם את משפחתו. שתי אחיותיו משרתות כקצינות בחיל המודיעין ושתיהן נשואות לאנשי מערכת הביטחון. האבא, אבי, הוא אזרח עובד צה"ל והדבק של המשפחה היא האימא, מימי.

"אהבתי לשוחח איתם הרבה ולדבר איתם על כל מיני דברים שקורים במדינה ולא רק על מה שקרוב אלינו", מסבירה מימי (62) כיצד הגיעו כל ילדיה להישגים בחיל המודיעין : "כיוונתי אותם שיילכו ויעשו שירות משמעותי ולא רק שירות רגיל של לצאת ידי חובה ומהרגע שהם התגייסו הם כבר עפו בעצמם".

על שירותו הצבאי של שוקרון ז"ל ופעילותו למען המדינה, מטבע הדברים לא ניתן לספר. אולם את הרצאותיו בפני החיילים נהג לפתוח ולומר: "אני הבן של מימי ואבי. ומימי היא הכתר על הראש שלי. כל בוקר תגידו תודה לאימא שלכם וכל יום תתקשרו להורים שלכם ותגידו להם תודה כי בזכותם אתם פה היום".

 

"כל בוקר תגידו תודה לאימא שלכם ". דוד חיים שוקרון ז"ל. צילום באדיבות המשפחה

 

"מהמשכורת הראשונה שהוא הרוויח, עוד בגיל 17, הוא הפריש מעשר למשפחות נזקקות וכך היה עד הסוף", מספרת האם מימי: "כל חודש הוא נתן מעשר. כל חודש חיפשתי משפחה שצריכה משהו והוא תרם והכל היה בסתר, אף אחד לא ידע.  אחרי שהוא התחתן אמרתי לו שיפסיק, כי יש לו משכנתא והוצאות, אבל הוא לא ויתר והמשיך עד יומו האחרון. גם כשהיה מאושפז בבית חולים הוא תרם כסף לאישה שהייתה במצוקה".

 

"תרם הכל בסתר, אף אחד לא ידע". רס"ן שוקרון ז"ל עם הבת נגה. צילום באדיבות המשפחה

 

אחרי מותו, החליטו חבריו להקים עמותה על שמו "עמותת דוד חיים" וכל שנה, בראש השנה ובפסח, מחלקים סלי מזון למשפחות קשות יום מטירת כרמל ובתחילת שנת לימודים מחלקים ציוד לימוד לתלמידים.

במסגרת שירותו הצבאי, הוא למד לתואר ראשון במינהל עסקים בקריה האקדמית אונו, במסגרת תוכנית לקצינים מצטיינים. גם בלימודיו בלט באופיו המיוחד, ביכולותיו הגבוהות ובתכונותיו האנושיות, כשמעבר לכך הוא נהג לעזור בכל עת לסטודנטים אחרים שהתקשו בלימודים.

במהלך הלימודים התגלה סרטן קיבה בגופו של שוקרון ז"ל והוא הכריע אותו בתוך שלושה חודשים, יומיים לאחר קבלת הזכאות שלו לתואר, כשבתו נגה הייתה תינוקת בת פחות משנתיים.

 

בתמונה, שוקרון ז"ל עם בתו נגה. צילום באדיבות המשפחה

מאז מחלקת הקריה האקדמית אונו מלגות לסטודנטים על שמו של שוקרון ז"ל והתנאי לקבלת המלגה הוא להמשיך את דרכו ולתרום 64 שעות של סיוע וחניכה עבור סטודנטים אחרים. השנה, "ניוז חיפה קריות" מממן שתיים מן המלגות על שמו של שוקרון.

השבוע ציינה המשפחה חמש שנים למותו והזמן אינו מרגיע את הכאב. "דוד היה בן אדם של אנשים, מלא אהבה, מי שראה את דוד ראה אהבה, ראה חיוך ענק. הוא לא ידע משהו אחר, רק לחבק ולחייך חיוך ענק", מספרת מימי. "הוא לא היה יכול לחשוב שלמישהו קשה במשהו, היה לו צורך לעזור לכל העולם. הוא היה מכיר מישהו ותוך דקה וחצי הוא כבר היה חבר שלו. כולם היו חברים שלו. דוד זה נתינה, נתינה, נתינה. אהבת חינם זה דוד".

שוקרון נטמן בחלקה הצבאית בבית העלמין בחיפה ועל מצבתו נכתב: "אבא גאה, בעל אוהב, בן ואח מסור" ופסוק מספר משלי: "ומצא חן ושכל טוב בעיני אלוהים ואדם".

יהי זכרו ברוך.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במגזין

<
<


<
<
<