X

הקו הדק שבין האמת לבין שקר: "אנשים מזייפים הכל"

הגרפולוגיה מסייעת כבר מאות שנים כדי להכיר את האדם ואת האישיות שמאחורי הכתב והמילים. מירי לוי, גרפולוגית משפטית ותושבת העיר נשר, משתפת במקרים מעולמה המקצועי ואומרת: "גרפולוגיה משפטית עוזרת לקצר תהליכים בבית משפט כי היא יכולה להגיד אם חתימה היא אמיתית או מזוייפת, או שהיא נעשתה תחת השפעה"

 

את המצאת הכתב מייחסים החוקרים לתרבות השומרית של מסופוטמיה והם מעריכים שהמידע הראשון שהיה צורך לשמר בכתב, היה מידע חשבוני בעל משמעויות כספיות, כמו חובות, מסים ותשלומים.


עם חלוף השנים התפתח כתב היד מהשפה המדוברת לכדי מערכת סימנים מוסכמת בין בני האדם ועבר מרשותם של העשירים והחזקים שהחזיקו עד אז בידע באופן בלעדי, אל כלל הציבור.


כתב יד, כמו טביעת אצבע, הוא ייחודי לאותו אדם ובמאה ה-17 נולדה הגרפולוגיה הממוקדת שהתפתחה עם השנים עד למעמדה היום ועל פיה כתיבה היא סוג של ביטוי תנועתי, וניתן לקרוא את התהליכים החשיבתיים והרגשיים באמצעות ניתוח כתב היד.

 

 כתב יד, כמו טביעת אצבע, הוא ייחודי לכל אדם. צילום אילוסטרציה: pexels

 

"גרפולוגיה היא אומנם לא מדע מדוייק", מסבירה הגרפולוגית המשפטית מירי לוי (53), "אולם זה יכול לתת לנו קווים לאישיותו של אותו כותב. הסימנים בכתב היד יכולים להעיד על אישיות ואף לצפות התנהגות מסוימת ולכן יש להפריד בין הגרפולוגיה המוכרת לבין גרפולוגיה משפטית שאינה עוסקת באישיות אלא במימצאים שישנם באותיות של כתב היד".

 

הגרפולוגית המשפטית, מירי לוי. צילום: דורון גולן

 

את דרכה בתחום החלה לוי, תושבת נשר, בעת שעבדה כיועצת קריירה. "הגרפולוגיה עזרה לי מבחינת היכולות שלי לזהות כישורים של אנשים ועזרה לי להכווין אותם למקומות שיותר נכונים להם", היא מספרת, "ככל שעסקתי בזה יותר ראיתי שיש יותר ויותר הצלחות ושההכוונה שלי מדוייקת יותר".

"גרפולוגיה יכולה לגלות את האפשרות של התנהגות של אדם מסויים", אומרת לוי ומציינת, "אני לא חוזה עתידות, אני יכולה לנתח כתב יד ולהגיד אם יש סימני של אי יושרה למשל או עד כמה הכותב מאושר או לא מחיי המין שלו. גם בין בני זוג ניתן לראות את מערכת היחסים שלהם ואת הפוטנציאל העתידי על סמך כתבי היד שלהם. הגרפולוגיה יכולה לתת סימנים והכוונה על בעייה כלשהי שקיימת אצל אותו כותב.

הגרפולוגיה לא באה להיכנס בנעלי הרופאים אבל באמצעותה אני יכולה להכווין את מי שמולי לגשת לבדיקות גופניות, או אפילו נפשיות, כי אני מגלה שיש למשל איזו טראומה מהעבר. כשאני רואה סימנים מחשידים כמו למשל ריפיון בכתב היד , זה מיד מעלה שאלה למה זה קורה ואז אני בודקת עוד יותר לעומק את הסימנים שיש בכתב יד".

 

"אני לא חוזה עתידות". מירי לוי. צילום: דורון גולן

 

באחד המקרים הביאה אליה אימא את כתב ידו של בנה בן ה-30, בטענה שהוא סובל מעייפות כרונית ואינו מצליח לסיים מטלות פשוטות ובכלל אינו רוצה לעשות דבר.

בדיקה מעמיקה של כתב היד העלתה כי הוא סובל מטראומת עבר עמוקה ואכן באיבחון של פסיכולוג התברר כי הבן היה קורבן לניצול מיני בילדותו ואמו כלל לא ידעה על כך.

המומחיות של לוי בתחום הגרפולוגיה הובילה אותה להיכנס לנישה מיוחדת של גרפולוגיה משפטית, שבה לא מדובר בניתוח אישיות, וההתייחסות היא אך ורק לממצאי כתב היד, לקווים, עוצמת הלחץ, סימנים מיוחדים ועריכת השוואה מול כתבי יד אחרים.

"התחום המשפטי מצריך כלים שנועדו לתת מענה חד משמעי על שאלות כמו זיוף חתימה והוא מצריך בדיקה מאוד מאוד מדוקדקת, על מנת שאוכל להציג בפני בית המשפט ראייה חד משמעית. גרפולוגיה משפטית לא עוסקת באישיות של הכותב, אלא רק בבחינה של סימנים בכתב היד שלו, כמו הלחץ של האותיות, מבנה הכתב, סימנים קטנים שמעידים על נכונות הכתוב", מסבירה לוי.

 

"גרפולוגיה משפטית לא עוסקת באישיות של הכותב, אלא רק בסימני כתב היד שלו". לוי. צילום: דורון גולן

 

מכיוון שתחום הגרפולוגיה המשפטית חייב להיות מדוייק ביותר, לוי משתמשת גם בזכוכית מגדלת ובמיקרוסקופ על מנת למצוא את הסימנים הקטנים ביותר בכתב היד. "גרפולוגיה משפטית באה לידי ביטוי הרבה פעמים בעקבות טענות של זיוף חתימות", אומרת לוי, "הרי כולנו בשלב כשלהו בחיים זייפנו קצת, אם זה בתור ילדים כשזייפנו חתימה של ההורים או שביקשנו ממנו לחתום בשמנו כי התעצלנו לעשות משהו. אבל כשמדובר בכסף, בעיקר בכסף גדול כמו חוזים של דירות או ירושות, זיוף של חתימה יכול להוביל להפסדים כספיים גדולים מאוד וזה לא נדיר למצוא כאלו שלמשל מתנערים מעיסקה כלשהי בטענה שהחתימה שלהם זוייפה ואני צריכה להחליט אם החתימה אמיתית או מזוייפת. יש כאלו שמשנים במיוחד את החתימה שלהם על מנת שיוכלו לאחר מכן להגיד שהחתימה מזוייפת ואני צריכה לקבוע אם אכן אותו אדם הוא זה שחתם".

אחד המקרים שבו טיפלה לוי לאחרונה, נגע לסוחר אשר הזמין סחורה בשווי של כ-600 אלף שקלים, אולם משהגיע זמן התשלום הוא התנער וטען כי החתימה שלו זוייפה.

הבדיקה הראשונית העלתה כי בחוזה הופיעו שלוש חתימות שונות בשלושה עטים שונים. "בדיקות מיקרוסקופ מקיפות ולקיחת דוגמאות כתב חוזרות, האירו את עיני למניפולציה שהייתה במסמך. לאדם קשה להרפות מהרגלים ולכן הוא מכניס סימנים לא מודעים מהתת מודע, לכתב היד ולחתימה". בבדיקה התברר כי מדובר באדם אשר תכנן מראש את מעשיו ובסופו של תהליך לא נותרה לו ברירה, אלא לשלם את מלוא הסכום".

 

"לאדם קשה להרפות מהרגלים ולכן הוא מכניס סימנים לא מודעים מהתת מודע, לכתב היד ולחתימה". צילום: דורון גולן

 

לוי אומרת: "אנשים מזייפים הכל, אם זה כתב יד או חתימה ובעיקר כשמדובר בענייני רכוש וכספים. הרבה מזייפים חתימות על העברת בעלות של מכוניות, יש כאלו שמזייפים חתימות על צוואות על מנת לקבל נתח גדול יותר בירושה וכמובן שגם מזייפים חתימות בנושאי נדל"ן שזה כסף גדול. גרפולוגיה משפטית עוזרת במקרים כאלה לקצר תהליכים בבית המשפט, כי היא יכולה להגיד אם החתימה אמיתית או מזוייפת, או שהיא נעשתה תחת השפעה".

מכיוון שהעולם הדיגיטלי הביא לכך שהסכמים וחוזים נעשים במחשב, כתבי יד כמעט ונעלמו מהעולם. עם זאת, מדגישה לוי, גם בעולם הדיגיטלי יש מקום לגרפולוגיה משפטית. "גם חתימה דיגיטלית יכולה לתת לי מידע על מי שחתם", היא מסבירה, "ישנם סימנים שאני מחפשת לראות בחתימה ואז אני יכולה לדעת אם אכן החתימה היא אמיתית".

לוי מסכמת ומתריעה: "אנשים צריכים להבין עד כמה החתימה חשובה ויש לה משמעות משפטית גדולה מאוד והיא מחייבת. לכן אני ממליצה בכל מקרה של חתימה על הסכם כמו דירה, רכב או צוואה, להקליט ולצלם את המעמד כדי למנוע סיבוכים בעתיד".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במגזין